Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Skarga kasacyjna w sprawie o zasiedzenie

Data publikacji 01.06.2021r.

XMąż nabył własność 2 ha gruntu rolnego przez zasiedzenie i zapisał mi je w testamencie razem z całym gospodarstwem. Po śmierci męża jego siostra próbuje podważyć postanowienie sądu w tej sprawie. Przegrała sprawę w dwóch instancjach i obecnie odwołała się do Sądu Najwyższego. Czy może wygrać?

YTrudno ocenić szansę wygrania przez Pani szwagierkę przed Sądem Najwyższym bez znajomości orzeczeń sądów obu instancji oraz skargi kasacyjnej.

Zgodnie z art. 398[3] § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, skargę kasacyjną strona może oprzeć na następujących podstawach:

r e k l a m a

naruszeniu prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie,

naruszeniu przepisów postępowania, jeżeli uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.

Podstawą skargi kasacyjnej nie mogą być zarzuty dotyczące ustalenia faktów lub oceny dowodów. W postępowaniu kasacyjnym nie jest dopuszczalne powołanie nowych faktów i dowodów, a SN jest związany ustaleniami faktycznymi stanowiącymi podstawę zaskarżonego orzeczenia.

W myśl art. 398 [9] § 1 k.p.c., Sąd Najwyższy przyjmie do rozpoznania tylko taką skargę kasacyjną, w której:

r e k l a m a

w sprawie występuje istotne zagadnienie prawne,

istnieje potrzeba wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów,

Zobacz także

zachodzi nieważność postępowania lub

skarga kasacyjna jest oczywiście uzasadniona.

O przyjęciu lub odmowie przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania SN orzeka na posiedzeniu niejawnym. Postanowienie nie wymaga pisemnego uzasadnienia.

Sąd Najwyższy rozpoznaje skargę kasacyjną w składzie trzech sędziów. Oddali on skargę kasacyjną, jeżeli nie ma uzasadnionych podstaw albo jeżeli zaskarżone orzeczenie mimo błędnego uzasadnienia odpowiada prawu.

W razie uwzględnienia skargi SN uchyli zaskarżone orzeczenie w całości lub w części i przekaże sprawę do ponownego rozpoznania sądowi, który wydał orzeczenie. Może też uchylić w całości lub w części orzeczenie sądu pierwszej instancji i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania sądowi. W razie przekazania sprawy do ponownego rozpoznania sąd rozpoznaje ją w innym składzie. Wyjątkowo tylko SN orzeka co do istoty sprawy.

Jeśli orzeczenie zostanie uchylone w wyniku skargi kasacyjnej, sąd, któremu sprawa została przekazana, związany będzie wykładnią prawa dokonaną w tej sprawie przez Sąd Najwyższy. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a