Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Własne jałówka to połowa kosztów jej zakupu

Data publikacji 01.06.2021r.

Zakup wysoko cielnej jałówki to wydatek od 6500 do 8000 złotych i więcej. Koszt ten możemy o połowę zredukować pod warunkiem, że sami odchowamy wyrośniętą i zdrową jałówkę


Musimy jednak dołożyć starań, by spełnić najważniejsze cele odchowu cieląt i jałówek to czyli: ograniczyć straty w ich odchowie nie przekraczające 15%(w USA przyjmuje się do 5%); uzyskać bezproblemowe wycielenie w wieku 24 miesięcy, przy wadze minimum 560kg; wysokość w kłębie w wieku 24 miesięcy powinna wynosić minimum 135 cm; kondycja przed wycieleniem 3,25-3,5 pkt BCS, a skuteczność pierwszej inseminacji przynajmniej 80%. Warunki te spełnimy, gdy założymy, że musimy jak najszybciej "zamienić" cielę w przeżuwacza, jak najszybciej odsadzić go od drogiego preparatu mlekozastępczego i rozpocząć podawanie tańszych mieszanek. Założenia te trzeba jednakże osiągnąć bez żadnego uszczerbku dla zdrowia cielęcia.

Na prawidłowy odchów cieląt wpływa wiele czynników, wśród których najistotniejsze to: żywienie krowy zasuszonej, żywienie cielęcia siarą, żywienie mlekiem lub preparatem mlekozastępczym oraz odsadzenie, w którym zbilansowane żywienie energetyczno- białkowe ma najważniejsze znaczenie. Coraz rzadziej, ale jeszcze zdarza się, szczególnie w mniejszych gospodarstwach, gdzie krów zasuszonych jest mało, że bardzo często są one pomijane w odrębnym żywieniu. To duży błąd, bowiem trzeba pamiętać, że żywienie krowy zasuszonej jest jednym z najważniejszych jej okresów fizjologicznych, w którym przygotowujemy ją do porodu. W tym czasie następuje największy wzrost płodu, a zatem krowa potrzebuje bardzo dużo składników pokarmowych, które m.in. pochodzą ze stosowanych w tym okresie premiksów. Jeżeli źle przygotujemy krowę do wycielenia to nie oczekujemy zdrowego cielęcia dobrego startu w laktację i zadawalającej produkcji mleka. Zaniedbana w okresie zasuszenia krowa nie będzie produkowała dobrej siary, co oczywiście przełoży się na efekty odchowu cielęcia. Owszem jeśli mamy w gospodarstwie bank siary, zawsze możemy podać siarę od dobrych krów. Najlepiej jednak gdy zadbamy o jakość siary od każdej sztuki, a zrobić to możemy poprzez odpowiednie żywienie w zasuszeniu, w tym m. in poprzez dodatek premiksu z beta karotenem, który ma duży wpływ na produkcję przeciwciał w siarze. Dobra siara (o właściwej gęstości, zawierająca odpowiednią koncentrację witaminy A i E i wysoką zawartość immunoglobulin) zapewnia odporność bierną od matki na pierwszy miesiąc życia cielęcia.

O wyborze preparatu mlekozastępczego nie powinna decydować cena, a jego jakość, bo pieniądze zainwestowane w cielę po wielokroć nam się zwrócą. O jakości, podawanego preparatu mlekozastępczego, decyduje przede wszystkim ilość zawartego w nim tłuszczu i białka, a także ilość włókna surowego. Im mniej zawiera on włókna tym lepiej, ponieważ, gdy w składzie preparatu znajduje się włókno, to oznacza, że do jego produkcji użyto komponentu roślinnego prawdopodobnie sojowego. Roślinne źródła białka są oczywiście tańsze od produktów mlecznych, niemniej przewód pokarmowy najmłodszych cieląt nie radzi sobie z trawieniem białka roślinnego. Typowa objętość skarmianego preparatu mlekozastępczego to około 4 litry na odpas. Im więcej jednak cielę wypije tym lepiej dla niego. Warto więc zadać sobie trudu i zwiększyć liczbę odpojów. Im częściej odpajamy cielęta, tym więcej mleka pobiorą, a tym samym przyspieszymy okres ich odchowu.

Beata Dąbrowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a