Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Eliminacje Krajowe WorldSkills Poland

Data publikacji 07.06.2021r.

WorldSkills to międzynarodowe, cykliczne wydarzenie, którego zadaniem jest promowanie umiejętności zawodowych, zwane potocznie igrzyskami olimpijskimi zawodów branżowych.

W laboratoriach Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty S.A. w Tarnowie, 28 maja odbył się finał Eliminacji Krajowych WorldSkills Poland 2021 w kategorii technik laboratorium chemicznego. Głównym organizatorem był WorldSkills Poland we współpracy z Grupą Azoty S.A., a patronat honorowy objęli Minister Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

r e k l a m a

Mistrz laboratorium chemicznego

Do finału eliminacji zakwalifikowało się 6 zawodników z całej Polski, w którym czekały na nich 4 moduły praktycznych zadań w laboratorium, rozmowa kwalifikacyjna oraz rozmowa w języku angielskim. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał 6-osobowy skład sędziowski.

W trakcie konkursu odbyła się też debata "Kadry przyszłości", w której wzięli udział: dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i oficjalny delegat WorldSkills Poland, dr Paweł Poszytek; wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A. dr Grzegorz Kądzielawski; dr inż. Anna Kuźniar – Politechnika Rzeszowska, koordynator konkursów chemicznych dla szkół podstawowych i średnich; dr inż. Paweł Pichniarczyk, dyrektor Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Jarosław Jurzak – samorządowiec.

– Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w dzisiejszym wydarzeniu – podkreśla Minister Rozwoju, Pracy i Technologii, wicepremier Jarosław Gowin. – Eliminacje WorldSkills Poland 2021 to kolejny krok w promocji nowoczesnego kształcenia branżowego i ogromna szansa dla uczniów i studentów w rozwoju praktycznych umiejętności, tak potrzebnych w życiu zawodowym. Dla wielu będzie to pierwsza w życiu okazja, aby sprawdzić swoje kompetencje w warunkach zbliżonych do przyszłego miejsca pracy. Całą inicjatywę oceniam bardzo wysoko, bo spełnia istotną rolę w synergii między przedsiębiorcami a światem nauki i szeroko rozumianą edukacją.

Tak tworzą się kadry przyszłości

– Eliminacje Krajowe WorldSkills Poland w Tarnowie to pierwszy etap budowania kadry, która będzie miała zaszczyt reprezentować Polskę i walczyć o medale na międzynarodowym konkursie WorldSkills Szanghaj 2022. 2 czerwca odbędą się w Lublinie eliminacje w 5 konkurencjach tzw. zawodów przyszłości, a w listopadzie odbędą się pierwsze w historii zawody SkillsPoland, które będą odbywać się aż 12 kategoriach – informuje dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i oficjalny delegat WorldSkills Poland.

– W Grupie Azoty od lat realizujemy długofalową strategię, której celem jest wsparcie szkolnictwa branżowego poprzez staże, klasy patronackie czy programy ambasadorskie. Dzisiejsze eliminacje WorldSkills Poland w konkurencji technik laboratorium chemicznego w Tarnowie to kolejny szczebel zaangażowania naszej spółki w proces tworzenia kadr przyszłości oraz promocji polskiej myśli szkoleniowej na arenie międzynarodowej – dodaje prezes zarządu Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc.

– Współpraca z WordSkills Poland potwierdza, że jako Grupa Azoty aktywnie działamy w kierunku promocji kształcenia branżowego na najwyższym, światowym poziomie. Takie projekty są dla nas inwestycją w przyszłość, ponieważ znaczna część absolwentów szkół branżowych, jak również uczestników konkursów, których jesteśmy partnerem, na późniejszym etapie zostaje pracownikami Grupy Azoty – wskazuje wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A. dr Grzegorz Kądzielawski.

r e k l a m a

Światowy konkurs umiejętności zawodowych

WorldSkills to największy na świecie konkurs umiejętności zawodowych. Za jego przebieg odpowiada światowa organizacja promująca umiejętności zawodowe. Konkursom towarzyszą prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkurs WorldSkills obywa się naprzemiennie co 2 lata z EuroSkills.

Udział w konkursach biorą najlepsi młodzi przedstawiciele każdej z branży i odbywają się one w sześciu obszarach zawodowych. Zawodnicy przez kilka dni rywalizują w ponad 60 konkurencjach. Przedsięwzięcie to ma znaczący wpływ na sektor przemysłu i usług oraz działania rządów w obszarze szkolnictwa zawodowego.

Marek Kalinowski

Za informacją Grupy Azoty

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a