Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jagoda kamczacka godna uwagi

Data publikacji 07.06.2021r.

Podobnie jak borówka amerykańska jagoda ma szansę zawojować nasz rynek, rodząc smaczne owoce m.in. obniżające ciśnienie. Kolejną ważną zaletą jest oryginalne kwitnienie oraz wczesność dojrzewania owoców. Jako ciekawostkę warto dodać, że z dwóch kwiatów tworzy się jeden owoc.

Jagoda kamczacka należy do roślin długowiecznych, dożywa bowiem 35 lat corocznie owocując. Nie straszne są jej mrozy, wytrzyma spadki temperatur do minus 45ºC. W sprzyjających warunkach szybko przyrasta tworząc corocznie półmetrowe przyrosty. Suchodrzew tworzy płytki, ale szeroko rozpięty do 80 cm system korzeniowy. Już w marcu roślina pokrywa się gęsto kremowymi kwiatami o długości ok. 1,5 cm. Pod koniec maja w miejscu kwiatów tworzą się granatowe owoce o cylindrycznym kształcie pokryte woskowym nalotem, osiągające do 3 cm długości oraz 1 cm szerokości, w smaku przypominające leśne jagody. Są to najwcześniejsze owoce, dojrzewają jeszcze przed pierwszymi truskawkami.

r e k l a m a

Pod uprawę należy

wybierać miejsce ciepłe i osłonięte. Nie można sadzić krzewów zbyt ciasno, bo odbija się to na jakości owoców, które będą cierpkie i niesmaczne. Pamiętać należy, że jagodę sadzimy parami, ponieważ jest rośliną obcopylną, to wpłynie na lepsze owocowanie i smak. Ten ładny krzew, choćby z uwagi na zabarwienie młodych pędów i przylistków, nie jest wymagający co do podłoża. Prawidłowo rośnie i się rozwija w każdej glebie i na każdym stanowisku. Nie toleruje jednak gleb ciężkich, podmokłych, gliniastych, bo to podłoże często prowadzi do gnicia systemu korzeniowego. Dla dobrego i obfitego owocowania warto przeznaczyć podłoże żyzne, przepuszczalne, bogate w składniki mineralne, o odczynie lekko kwaśnym o pH 5,5–6,0. Jeśli nie dysponujemy lekko kwaśnym stanowiskiem można je zakwasić odpowiednimi nawozami naturalnymi. Ciężką glebę natomiast można rozluźnić stosując kompost, piasek czy korę i zagęścić torfem.

Rośliny sadzi się

jesienią lub wiosną, ale że sprzedawane są w pojemnikach można sadzić w dowolnym terminie. Przez pierwsze 5–6 lat uprawy krzew nie wymaga naszej ingerencji, sam się zagęszcza w sposób naturalny. Jedynie usuwa się pędy chore, suche czy uszkodzone. Jagoda nie lubi mocnego cięcia dlatego w następnych latach usuwamy najstarsze pędy oraz nadmiar drobnych. Wokół roślin warto rozłożyć ściółkę np. z kory, która ograniczy parowanie, zmniejszy wzrost chwastów, usuwanie których jest problematyczne z uwagi na wspomniany płytki system korzeniowy. Raz na dwa lata stosujemy nawożenie naturalne w postaci kompostu lub przefermentowanego obornika. W okresie letnim nie wymaga specjalnego nawadniania, choć w lata o przedłużającej się suszy staje się to koniecznością. Susza prowadzi do przedwczesnego opadania owoców, czasem liści a w skrajnych przypadkach zaschnięciem całego krzewu.

r e k l a m a

Odmiany z rosyjskim rodowodem

dorastają do 1,5–2 m, mają delikatne pędy i liście i należą do nich: Dinnopłodna, Czelabinka, Czerniczka, Sinigłaska i Wołoszebnica. Za ich wadę można uznać szybkie opadanie owoców po dojrzeniu oraz smak z wyczuwalną lekką goryczką. Odmiany polskie natomiast charakteryzują się niższym wzrostem do 1,5 i bardziej rozłożystym pokrojem, natomiast liście i pędy pokryte są kutnerem. Polskie odmiany to: Atut, Wojtek, Warszawa i Duet. Ich owoce dojrzewają nieco później niż odmian rosyjskich, są większe, słodsze, pozbawione goryczki i dłużej utrzymują się na szypułkach.

Małgorzata Wyrzykowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a