Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Niezwykłe, polskie wynalazki dla bobowatych

Data publikacji 07.06.2021r.

28 maja 2021 r. w Centrum Ecotech-Complex odbyła się konferencja prasowa, podczas której Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, firma Intermag z Olkusza oraz Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa — PIB w Puławach podpisały umowę dotyczącą udzielenia licencji na 4 patenty.

Wynalazki są pod ochroną patentową, a dotyczą sposobu otrzymywania i oczyszczania substancji produkowanych przez bakterie, zwanych czynnikami Nod, stanowiących składnik aktywny preparatu stymulującego wzrost roślin uprawnych.

r e k l a m a

Stymulator pojawi się
wiosną 2022

Prace dotyczące rejestracji stymulatora wzrostu są zaawansowane i wg oceny Huberta Kardasza, będą sfinalizowane w tym roku. Przed firmą Intermag i partnerami jest jeszcze kilka wyzwań. Technologię laboratoryjną trzeba zamienić na przemysłową. Prezes Intermag jest przekonany, że gotowy zarejestrowany stymulator wzrostu z czynnikiem Nod będzie dostępny w Polsce wiosną 2022 r. Prawdopodobnie będzie to na początku produkt do stosowania w grochu, wyce i bobiku. W perspektywie przewidziane jest rozszerzenie zastosowania o fasolę i soję. A ponieważ czynnik Nod wykazuje bardzo dobre działanie na systemy korzeniowe innych roślin, niewykluczone będą takie stymulatory wzrostu dla kukurydzy i zbóż, które można będzie aplikować we wczesnych fazach wzrostu nalistnie.

Wprowadzenie czynników Nod do praktyki rolniczej jest dla firmy Intermag ciekawym wyzwaniem. Zmiany podejścia do produkcji żywności, Dyrektywa azotanowa, koncepcja „Zielonego Ładu” i inne działania wspierające rozwój bioróżnorodności upraw powodują coraz powszechniejsze wprowadzanie do płodozmianu przez rolników roślin motylkowatych (bobowatych). Dzięki nowemu innowacyjnemu rozwiązaniu polscy rolnicy będą mogli istotnie zwiększyć efektywność uprawy roślin bobowatych oraz zmniejszyć intensywność nawożenia azotowego. Intermag planuje również wprowadzić czynniki Nod do swojej oferty na rynkach międzynarodowych.

Czym jest czynnik Nod

Na czym polega innowacyjność i działanie wynalazków obszernie wyjaśniał na konferencji prof. Jerzy Wielbo. Zaszczepianie bowowatych żywymi wyselekcjonowanymi i najbardziej efektywnie wiążącymi azot bakteriami symbiotycznymi jest trudne technicznie i nie zawsze prowadzi do dobrego brodawkowania. Bo to, że są w glebie nawet najlepsze bakterie nie oznacza, że powstaną brodawki i dojdzie do symbiozy. Biorąc to pod uwagę naukowcy wpadli na pomysł, aby zmienić ten schemat i zachęcić najpierw same rośliny do większej produkcji organów (przyszłych brodawek), które mogą być zasiedlone przez bakterie. Jeśli tych miejsc, które są możliwe do skolonizowania przez bakterie będzie więcej, to roślina na tym skorzysta.

I tego tak naprawdę dotyczą wszystkie cztery wynalazki, które Intermag ma zamiar produkować i wprowadzać na rynek. To są pewne substancje tworzone przez komórki bakteryjne i potem wyekstrahowane jako tzw. czynniki Nod. Powodują one, że na korzeniach roślin powstaje więcej brodawek, które są zakażane przez symbiotyczne rhizobia. Jeżeli więcej powstanie ich na korzeniach, to rośliny zostaną zasiedlone przez większą liczbę komórek bakteryjnych. To oznacza większą ilość zredukowanego azotu atmosferycznego, który zostanie dostarczony roślinom.

Oczywiście w środowisku naturalnym są bakterie, ale produkowany przez nie czynnik Nod może być niewystarczający do wywołania wydajnego brodawkowania roślin. Te związki ulegają w glebie dyfuzji oraz rozkładowi, dlatego dostarczenie dodatkowej porcji czynników Nod w trakcie siewu lub na wczesnych etapach wzrostu roślin pomaga w wyzwoleniu pełnego symbiotycznego potencjału roślin bobowatych i umożliwia im nawiązanie interakcji symbiotycznych z większą grupą bakterii zdolnych do wiązania azotu.

r e k l a m a

Donasiennie i przez liście

Według informacji przedstawianych na konferencji, aplikację stymulatora wzrostu opartego na czynniku Nod można będzie bardzo elastycznie dopasować do innych zabiegów agrotechnicznych. Może być stosowany łącznie z fungicydami podczas zaprawiania nasion lub jako dodatek do nawozów dolistnych. Niezależnie od sposobu podania pobudza powstawanie merystemów korzeni (merystemy brodawek i korzeni bocznych) oraz merystemów części nadziemnej (merystemy pędów bocznych, merystemy kwiatowe), korzystnie wpływając na zaopatrzenie roślin w składniki pokarmowe (głównie azot), wodę oraz na ich plonowanie.

W uprawach prowadzonych na glebach zasobnych w rizobia preparat współdziała z obecnymi w nich populacjami rodzimych bakterii symbiotycznych, natomiast w przypadku istnienia przesłanek wskazujących na niską liczebność rizobiowych mikrosymbiontów w glebie (gleby zdegradowane, uprawa roślin introdukowanych niedawno – np. soja) preparat może być stosowany razem z bionawozami zawierającymi żywe rizobia, wspomagając ich działanie w zakresie brodawkowania roślin.

Marek Kalinowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a