Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Przekazanie ziemi nie obejmuje maszyn

Data publikacji 07.06.2021r.

XTeściowie w 2006 roku przekazali żonie gospodarstwo w zamian za rentę strukturalną. W akcie były wymienione tylko użytki rolne. ARiMR kazała teściom przepisać jeszcze bydło. Teraz teść twierdzi, że maszyny rolnicze nie są żony, tylko ich i je sprzedaje. Czy ma takie prawo? Czytałem w Internecie, że aby otrzymać rentę strukturalną, trzeba było przekazać całe gospodarstwo. Czy nie doszło do zasiedzenia tych maszyn, skoro użytkowaliśmy je tyle lat?

YW sprawie przekazania gospodarstwa przez teściów Pana żonie mają zastosowanie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 30 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich. Zgodnie z § 4 pkt 4 i 5 tego rozporządzenia, rentę strukturalną przyznawano producentowi rolnemu będącemu osobą fizyczną prowadzącą na własny rachunek działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym położonym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spełniał on m.in. następujące warunki:

r e k l a m a

przekazał gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha,

zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.

Paragraf 6 wymienionego rozporządzenia stanowi, że warunek przekazania gospodarstwa rolnego, o którym mowa wyżej, uznawano za spełniony, jeżeli zostały przekazane wszystkie użytki rolne wchodzące w skład tego gospodarstwa będące zarówno przedmiotem odrębnej własności rolnika i jego małżonka, jak również przedmiotem ich współwłasności.

Z kolei § 9 rozporządzenia odnosi się do zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, przez którą rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą. Warunek zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej uznawano za spełniony, jeżeli po przekazaniu gospodarstwa rolnego łączna powierzchnia użytków rolnych posiadanych (współposiadanych) przez uprawnionego do renty strukturalnej i jego małżonka nie przekraczała 0,5 ha, a działalność rolnicza prowadzona na tych użytkach powinna służyć wyłącznie zaspokajaniu potrzeb własnych uprawnionego oraz osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. Ponadto zarówno uprawniony do renty strukturalnej, jak i jego małżonek nie mogli prowadzić działu specjalnego produkcji rolnej. Właśnie ze względu na konieczność zaprzestania produkcji zwierzęcej ARiMR zażądała od teściów przekazania Pana żonie także bydła.

W rozporządzeniu – jak widać wyżej – jest mowa o przekazaniu użytków rolnych i zaprzestaniu działalności rolniczej. Nie zawiera ono natomiast wymogu wyzbycia się wszelkich składników majątkowych związanych z gospodarstwem, takich jak budynki gospodarcze czy maszyny rolnicze. Akt notarialny obejmuje tylko użytki rolne. Nie ma zatem podstaw, aby twierdzić, że na jego podstawie nastąpiło przeniesienie własności maszyn.

Zgodnie z art. 174 § 1 Kodeksu cywilnego, posiadacz rzeczy ruchomej niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada rzecz nieprzerwanie od lat trzech jako posiadacz samoistny w dobrej wierze. W dobrej wierze pozostaje posiadacz samoistny, który jest przeświadczony, że służy mu prawo własności do rzeczy, a to jego przekonanie jest usprawiedliwione okolicznościami. Przesłankę tę można by uznać za spełnioną tylko wtedy, gdyby Pana żona miała podstawy do przekonania, że rodzice przekazali jej także maszyny. Nie uczynili tego wprawdzie aktem notarialnym, ale mogli to zrobić np. na podstawie umowy ustnej. Konieczne jest zatem wykazanie, że doszło do takiej umowy i że teściowie nie korzystali z maszyn (przez co najmniej trzy lata od przekazania ziemi), wyzbywając się władztwa nad nimi na rzecz córki. Jeśli dali jej maszyny tylko do użytkowania, nabycie ich własności przez zasiedzenie nie jest możliwe. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a