Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Chcę przejąć gospodarstwo po stryju, ale nie jestem rolnikiem

Data publikacji 15.06.2021r.

XBrat mojego taty, który jest rolnikiem, za dwa lata zamierza przejść na emeryturę i przekazać mi gospodarstwo rolne. Chciałbym nabyć teraz dwa hektary ziemi rolnej, aby zacząć tworzyć gospodarstwo rolne. Nie jestem jednak rolnikiem indywidualnym. Obecnie studiuję na uczelni rolniczej. Czy te grunty może kupić stryj, a następnie mi odsprzedać? Czy mogę otrzymać zgodę KOWR na ich nabycie?

YWedług art. 2a ust. 4 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, nabycie nieruchomości rolnej przez inne podmioty lub w innych przypadkach niż wymienione w ust. 1 (nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny) i 3 (np. gdy nabywcą nie jest osoba bliska zbywcy) może nastąpić za zgodą dyrektora generalnego KOWR. Zgoda jest wyrażana w drodze decyzji administracyjnej wydanej na wniosek osoby fizycznej zamierzającej utworzyć gospodarstwo rodzinne, która:

r e k l a m a

posiada kwalifikacje rolnicze,

spełnia warunek określony w pkt 1 lit. b (nabywca nieruchomości rolnej zobowiąże się do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości rolnej),

r e k l a m a

zobowiąże się do zamieszkiwania w ciągu 5 lat od dnia nabycia nieruchomości rolnej na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego.

Jeżeli nie posiada Pan jeszcze kwalifikacji rolniczych, istnieje możliwość, że grunty nabędzie stryj i następnie je Panu przekaże, na podstawie np. umowy sprzedaży, darowizny czy dożywocia. W przypadku przekazywania własności osobie bliskiej nie musi być ona rolnikiem indywidualnym. Poza tym nabywca nieruchomości rolnej może przekazać osobie bliskiej własność nieruchomości rolnej (na podstawie np. umowy sprzedaży, darowizny czy dożywocia) przed upływem 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości. Pod pojęciem osoby biskiej według ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego należy rozumieć także rodzeństwo rodziców. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a