Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

Jutrzenki z tradycją i niespodziankami

Data publikacji 15.06.2021r.

Koło Gospodyń Wiejskich „Jutrzenka” reaktywowały w 2010 roku. Niedługo później utworzyły Zespół Śpiewaczy „Jutrzenka” oraz kabaret „Jedna Rodzina”. Popowskie gospodynie nawiązały tym samym do teatralno-muzycznych korzeni przedwojennego koła. – Robimy wszystko, by ożywić życie społeczne i kulturalne wsi. Funkcjonujemy zgodnie z ideą: „Zróbmy coś wspólnie z pożytkiem dla wszystkich” – mówi Teresa Żurawska, przewodnicząca koła.

śląskie

Historia popowskiego KGW sięga 1937 roku. Wówczas pod przewodnictwem Walerii Matyszczak piętnaście kobiet zawiązało działalność. Organizowały imprezy taneczne, kursy gotowania i pieczenia, zabawy karnawałowe. Jednak to amatorski teatr, który utworzyły jeszcze przed wojną, stał się największą atrakcją. Gospodynie debiutowały spektaklem „Niespodzianka”. Wieść o teatralnej działalności szybko się rozeszła. Po spektaklach ludzie płakali ze wzruszenia, dyskutowali, byli pełni podziwu dla umiejętności gospodyń.

Teatr, szkoła, zespół

– Teatr zapraszany był na liczne występy, nawet do Częstochowy, gdzie aktorki przybywały przystrojonym drabiniastym wozem o żelaznych kołach – opowiada Terasa Żurawska. – Te i inne informacje dotyczące dawnych wydarzeń z życia koła zawarłam w kronice. Wspomnienia spisałam w oparciu o wielo­godzinne rozmowy z nieżyjącą już dawną przewodniczącą, Wandą Słabą.
Koło zawiesiło działalność w dniu wybuchu wojny. Wznowiło ją dopiero w 1961 roku. Po 22 latach przerwy do organizacji wstąpiło 18 kobiet, w tym 6 z przedwojennego składu. Przewodniczącą została Wanda Słab...

Pozostało 74% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód

Zobacz także