Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Posadź teraz i zbierz piękne róże

Data publikacji 15.06.2021r.

Kalafiory i brokuły od lat stanowią ciekawy i smaczny element naszej diety. Posadzone w czerwcu wydadzą plon uzupełniający jesienne potrawy. Są lekkostrawnymi, dietetycznymi warzywami kapustnymi. Warunkiem ich dobrego wzrostu jest otwarta i pełna słońca przestrzeń.

Trzeba pamiętać, by ani kalafiorów, ani brokułów nie sadzić po roślinach kapustnych. Grozi to inwazją np. śmietki kapuścianej lub paciornicy krzyżowianki, a także może powodować chorobę, jaką jest kiła kapusty. Obie roś­liny mają takie same wymagania co do wilgoci: należy je obficie podlewać, szczególnie w okresach suszy, w ilości około 20 l wody na metr kwadratowy. Ponieważ obie rośliny nie tolerują zaskorupienia gleby, należy po każdym obfitym deszczu czy podlewaniu dokładnie wzruszyć wierzchnią warstwę. Bardzo korzystny wpływ na rozwój roślin ma również ściółkowanie międzyrzędzi warstwą organiczną, typu kompost, słoma czy obornik, która ochroni przed utratą wilgoci, zachwaszczeniem oraz zaskorupieniem podłoża.

r e k l a m a

Mieć ciepło i dobrze zjeść

To podstawowe wymagania kalafiorów. Najlepiej plonują na glebach żyz­nych, piaszczysto-gliniastych, o dużej zawartości próchnicy i pH na poziomie 6,8–7,2. Przy dobrym nawożeniu właściwie kalafiory można uprawiać na każdym stanowisku, ale należy pamiętać o wilgotności podłoża. Kalafior nadaje się do uprawy po warzywach schodzących z pola najpóźniej w pierwszej dekadzie lipca. Ponieważ dojrzewa nieregularnie, warto sadzić rozsadę w odstępach dwu-, trzytygodniowych, pamiętając, by ostatnie sadzenie rozsady nastąpiło do 10 lipca. Warunkiem dobrych plonów jest krępa, dobrze wyrośnięta i wybarwiona rozsada. Źle nawożona, przerośnięta i wybiegnięta z zasady daje bezwartościowe, rozsypujące się róże. Polecane odmiany do letnich nasadzeń to m.in. Java, Gohan, Guideline, Clarina, Speedstar F1, Solistar F1, Bering F1 i David. Dla odmian wczesnych uprawianych w gruncie wymagana jest rozstawa 40 × 40 cm lub 50 × 50 cm, silne późne odmiany należy sadzić w rozstawie 60 × 60 cm. Dwa tygodnie po posadzeniu rośliny trzeba obsypać ziemią, tworząc kopczyk, aby ochronić przed przewracaniem od podmuchu wiatru. Azot należy podawać w trzech dawkach po 50 g na 10 m2. Pierwszy raz pogłównie około 3 tygodni po posadzeniu, kolejne dwie dawki powinno sie podzielić na okres dalszej wegetacji. Aby uchwycić właściwy moment zbioru, należy prowadzić obserwację stanu dojrzałości róży. Trzeba ją wyciąć, nim zacznie się rozluźniać. W czasie upałów stosuje się przykrywanie róż nadłamanym liściem wyrastającym w pobliżu róży albo zawiązywanie wierzchołków liści. Jeżeli kalafiory są w gruncie, a zapowiadane są przymrozki, należy wyjąć rośliny z dużą bryłą ziemi i zadołować w piwnicy.

Brokuł – protoplasta kalafiora

Przy odpowiednim doborze odmian brokuły można zbierać od końca lipca do końca września. Tworzy mniej zbite, mniejsze, przeważnie zielone, czasem fioletowe róże osadzone na wydłużonych łodygach. Poszczególne pąki kwiatowe są doskonale widoczne w czasie dojrzałości zbiorczej. Po zbiorze róży głównej z kątów liści wyrastają liczne pędy boczne zakończone kwiatostanami. Brokuły należy sadzić na stanowiskach takich, jak kalafiory. Tak samo należy też dbać o właściwy poziom wilgoci. Wśród odmian do letniej uprawy polecane są m.in. Beany F1, Monaco F1, Batory F1, Monrello, Cezar czy Chronos. Termin sadzenia przypada, w zależności od potrzeb, od wczesnej wiosny pod przykryciem, drugi termin pod koniec maja, trzeci natomiast przypada na pierwszą dekadę lipca. Krępą i dobrze wykształconą rozsadę sadzi się do gruntu w rozstawie 40 × 40 lub 50 × 50 cm.

Małgorzata Wyrzykowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a