Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Trwałe zajęcie gruntów przez wodę

Data publikacji 15.06.2021r.

XMoja działka sąsiadująca z jeziorem przez kolejne lata była podmywana przez wodę. Obecnie przy składaniu wniosku o dopłaty bezpośrednie z mapek ARiMR dowiedziałem się, że woda zabrała mi 4 ary łąki. Podobno ta łąka pod wodą należy już do Wód Polskich. Czy należy mi się odszkodowanie za te grunty? Nadal płacę podatek rolny za całość. Kto powinien wynająć geodetę do ustanowienia nowej granicy działki? Kto pokryje koszty usług geodezyjnych?

YOdszkodowanie za zajętą przez wodę część łąki będzie Panu przysługiwać, jeśli zajęcie to ma charakter trwały, a jezioro można zaliczyć do śródlądowych wód płynących.

W myśl art. 21 ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, śródlądowe wody powierzchniowe dzielą się na śródlądowe wody płynące oraz śródlądowe wody stojące.

Śródlądowymi wodami płynącymi są wody w:

r e k l a m a

ciekach naturalnych oraz źródłach, z których te cieki biorą początek,

jeziorach oraz innych naturalnych zbiornikach wodnych o ciągłym albo okresowym naturalnym dopływie lub odpływie wód powierzchniowych,

r e k l a m a

sztucznych zbiornikach wodnych usytuowanych na wodach płynących,

kanałach.

Natomiast śródlądowymi wodami stojącymi są wody śródlądowe w jeziorach oraz innych naturalnych zbiornikach wodnych niezwiązanych bezpośrednio, w sposób naturalny, z powierzchniowymi śródlądowymi wodami płynącymi. Przepisy o śródlądowych wodach stojących stosuje się też do wód znajdujących się w zagłębieniach terenu powstałych w wyniku działalności człowieka niebędących stawami.

Zgodnie z art. 223 Prawa wodnego, w przypadku gdy śródlądowe wody płynące lub wody morza terytorialnego albo morskie wody wewnętrzne zajmą trwale, w sposób naturalny, grunt niestanowiący własności właściciela wód, grunt ten z chwilą zajęcia staje się z mocy prawa własnością właściciela wód. Dotychczasowemu właścicielowi gruntu przysługuje odszkodowanie od właściciela wód na warunkach określonych w art. 472 ustawy.

Przewiduje on, że w sprawie naprawienia szkód będących skutkiem trwałego zajęcia gruntu przez wody wymienione wyżej stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego. Odszkodowanie obejmuje także koszty sporządzenia projektu rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami od gruntów przyległych, który stanowi podstawę ustalenia linii brzegu.

Zasady ustalenia linii brzegu określa art. 220 Prawa wodnego. Według niego linię brzegu ustala dla cieków naturalnych, jezior oraz innych naturalnych zbiorników wodnych o ciągłym albo okresowym naturalnym odpływie wód powierzchniowych minister właściwy do spraw gospodarki wodnej, którym obecnie jest minister infrastruktury. Następuje to w drodze decyzji wydanej na wniosek podmiotu mającego interes prawny lub faktyczny. Decyzja o ustaleniu linii brzegu stanowi podstawę do dokonania wpisu w ewidencji gruntów i budynków. Podstawę ustalenia linii brzegu stanowi dostarczony przez wnioskodawcę projekt rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami od gruntów przyległych. Zgodnie z art. 220 ust. 19 Prawa wodnego, koszty projektu rozgraniczenia gruntów ponosi właściciel wód, jeżeli ustalenie linii brzegu następuje w związku z trwałym zajęciem przez śródlądowe wody płynące, wody morza terytorialnego lub morskie wody wewnętrzne, w sposób naturalny, gruntu niestanowiącego własności właściciela wód.

Śródlądowe wody płynące, podobnie jak wody morza terytorialnego, morskie wody wewnętrzne oraz wody podziemne stanowią własność Skarbu Państwa. Prawa właścicielskie w stosunku do śródlądowych wód płynących oraz wód podziemnych wykonuje specjalnie do tego celu powołana państwowa osoba prawna Wody Polskie i to do niej należy wystąpić o odszkodowanie. Należy pamiętać, że roszczenie o naprawienie szkody związanej z trwałym zajęciem gruntu przez wody przedawnia się z upływem dwóch lat od dnia wystąpienia szkody. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a