Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ziemia wraca do KOWR, rolnicy na nią czekają

Data publikacji 21.06.2021r.

W numerze 14/2021 TPR opisywaliśmy sprawę gruntów pozostających we władaniu spółki „Ziemar” w gminie Nowe Miasto Lubawskie. Do tekstu odniósł się w numerze 16/2021 poseł Zbigniew Ziejewski, właściciel spółki. W bieżącym numerze wracamy do tematu, ponieważ Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wygrał w sądzie sprawę o przedłużenie umowy dzierżawy i zwrot ziemi do Zasobu Skarbu Państwa. Były dzierżawca ziemię wydał 7 czerwca 2021 r. Chodzi o niemal 240 ha, które będą wydzierżawione miejscowym rolnikom oraz przeznaczone na tereny inwestycyjne wzdłuż budowanej obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego.

warmińsko-mazurskie

O problemach gminy Nowe Miasto Lubawskie piszemy od 2019 roku. Rozmawialiśmy z mieszkającymi tam rolnikami, którzy prowadzą nowoczesne gospodarstwa zajmujące się towarową produkcją zwierzęcą i roślinną. Sprawdza się tam doskonale powiedzenie „każdy hektar na wagę złota”.

Jak informuje KOWR, umowa o dzierżawę Gospodarstwa Tylice zawarta została 31 maja 2000 roku między Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa a PPUH „Ziemar” sp. z o.o. na lat 20. Na 3 grudnia 2011 roku łączna powierzchnia gruntów dzierżawionych przez PPUH „Ziemar” sp. z o.o. wynosiła 428,5714 ha. W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa z 16 września 2011 roku dzierżawca został zakwalifikowany do wyłączenia z umów 30% powierzchni użytków rolnych. „Ziemar” zawiadomiono o tym 16 maja 2012 roku. Z Gospodarstwa Tylice planowano wyłączyć nieco ponad 72 ha. Dzierżawca nie złożył wówczas oświadczenia o wyrażeniu zgody na wyłączenia w ustawowym terminie, w związku z czym utracił uprawnienia do nabycia w pierwszeństwie dzierżawionej nieruchomości oraz przedłużenia umowy dzierżawy na kolejny okres.

Termin umowy upłynął 31 maja 2020 roku. Wówczas dzierżawca złożył pozew do Sądu Rejonowego w Olsztynie o ukształtowanie treści umowy dzierżawy z KOWR poprzez przedłużenie umowy dzierżawy do 31 maja 2021 roku. 5 sierpnia 2020 roku oddział KOWR w Olsztynie zawarł z „Ziemarem” porozumienie w sprawie przesunięcia terminu wydania ziemi na 29 października 2020 roku. Sąd Rejonowy w Olsztynie 4 września 2020 roku wydał wyrok, w którym oddalił powództwo o przedłużenie umowy dzierżawy o rok.

Wobec tego KOWR 17 września 2020 roku wezwał dzierżawcę do wydania nieruchomości o nazwie Gospodarstwo Tylice. Termin wskazano na 29 października 2020 roku. W wyznaczonym dniu przedstawiciel PPUH „Ziemar” sp. z o.o. nie wydał jednak tej nieruchomości. Na tę okoliczność sporządzono protokół. W kolejnym piśmie (z 2 listopada 2020 roku), poinformowano dzierżawcę, że od 30 października 2020 roku do dnia wydania nieruchomości naliczane będzie przez KOWR wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z ziemi. Kolejny termin wydania nieruchomości wyznaczono na 30 listopada 2020 roku.

13 listopada 2020 roku KOWR poinformował też „Ziemar”, że w przypadku niewydania nieruchomości w terminie skieruje sprawę na drogę postępowania sądowego. W wyznaczonym dniu dzierżawca nie wydał całej nieruchomości. Olsztyński oddział KOWR skierował więc 25 lutego 2021 roku do Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim pozew o wydanie nieruchomości. „Ziemar” w między­czasie odwołał się od wyroku Sądu Rejonowego oddalającego jego powództwo w sprawie przedłużenia umowy do końca maja br. Sąd Okręgowy w Olszynie oddalił tę apelację 20 maja 2021 roku.

Jak czytamy w piśmie z KOWR: „23 lutego 2021 roku do dzierżawcy wysłano zawiadomienie o płatności z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości. Dzierżawca do 31 maja 2021 roku nie uregulował płatności”.

– Ziemią rolną, na której gospodarowała spółka, interesowali się okoliczni gospodarze, zgłaszając zapotrzebowanie na ziemię instytucjom rolniczym. Grunty te w tym roku trafią na przetargi, zgodnie z planem sporządzonym 26 listopada 2020 roku przez KOWR w Olsztynie, który może ulec modyfikacjom – relacjonuje Wojciech Adamczyk, rzecznik prasowy KOWR.

Plan z listopada ubiegłego roku według pierwotnych założeń obejmuje: 9 nieruchomości o powierzchni 80,5 ha przeznaczonych do dzierżawy w trybie przetargu nieograniczonego na 3 lata, sprzedaż 0,16 ha oraz dzierżawę 159 ha (14 nieruchomości) w trybie przetargu ograniczonego do rolników indywidualnych na 10 lat.

– Liczymy, że Oddział Terenowy KOWR w Lublinie weźmie pod uwagę rodzinne gospodarstwa hodowlane i zaoferuje ziemię w przetargach ofertowych – mówi młody rolnik Tomasz Kopański, jeden z zainteresowanych dzierżawą.

– KOWR zna doskonale nasze oczekiwania i mamy nadzieję, że sprawnie rozdysponuje grunty, które wróciły do Zasobu – dodaje inny z rozmówców, który chciał pozostać anonimowy.

Według informacji uzyskanych z centrali KOWR, w dniu wydania nieruchomości obecny był rzeczo­znawca majątkowy, który oszacuje wartość zasiewów na dzień przejęcia. Z uwagi na przejmowanie omawianego gospodarstwa z zasiewami w pierwszej kolejności planowane jest ogłoszenie przetargów na sprzedaż ze zbiorem produkcji w toku, a w dalszej kolejności, po zbiorach, oddział KOWR w Olsztynie wydzierżawi nieruchomości.

Marcin Konicz

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a