Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jubileusz 25-lecia już za nami

Data publikacji 06.07.2021r.

Świętowanie rozpoczął Wielkopolski Przegląd Zespołów Folklorystycznych, które znanymi i lubianymi piosenkami, przyśpiewkami umilały gościom jubileuszu czas świętowania. W sumie zaprezentowało swoje występy szesnaście formacji.

Podczas tych uroczystości nastąpiło oficjalne rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego „Od zapustów do Zielonych Świątek” zorganizowanego przez Wielkopolską Izbę Rolniczą wraz z partnerem – Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”. Przedmiotem konkursu było przygotowanie tradycyjnej potrawy podawanej w wielkopolskich domach, począwszy od zapustów, przez Środę Popielcową i Wielki Post, po Wielkanoc
i Zielone Świątki.

Do konkursu zgłosiło się 88 uczestników, przedstawiając 115 potraw. Swoje prace zaprezentowało 41 podmiotów zbiorowych (KGW, stowarzyszenia) oraz 47 osób indywidualnych (więcej informacji na www.wir.org.pl).

W ramach realizowanej operacji „Aktywna Wielkopolska Wieś” współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 przygotowanych zostało 65 stoisk przez rady powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej i instytucje działające w otoczeniu oraz na rzecz rolnictwa. Swoje stoiska przygotowało 30 rad powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej, które zostały zaaranżowane w sposób przedstawiający regionalny dorobek rolno-spożywczy, lokalne inicjatywy oraz prace miejscowych artystów i mistrzów rzemiosła rękodzielniczego i artystycznego. Dużą pomysłowością w przygotowaniu stoisk i ich prezentacji wykazały się panie z kół gospodyń wiejskich, które również przygotowały wiele lokalnych smakowitości do degustacji. Dodatkowo lokalny potencjał poszczególnych powiatów wzbogaciły zespoły folklorystyczne i nie tylko, które prezentowały swój dorobek artystyczny na scenie.

Uroczystego otwarcia dokonał prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski w asyście Ewy Stachury-Kruszewskiej – prezes zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, Jarosława Maciejewskiego reprezentującego wicemarszałka województwa wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego – wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i zarazem prezesa Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego.

Kolejnym ważnym punktem uroczystych obchodów była msza święta odprawiona przez
prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w gnieźnieńskiej katedrze i celebransów w intencjach wielkopolskich rolników oraz śp. Leszka Grali – prezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Prymas w pierwszej części homilii odniósł się do żywiołów oraz dbałości o środowisko. Dalej nawiązał do współpracy, wzajemnego wspierania się, by zakończyć na ważnej roli samorządu rolniczego i jubileuszowej publikacji.

Każdy z czterech żywiołów – ogień, powietrze, woda i ziemia – jest dla człowieka wyzwaniem, będąc w swej istocie zarówno tak potrzebny i niezbędny, jak również niekiedy groźny czy wręcz niebezpieczny. Pośrodku fali przeżywanych przez nas w tych dniach upałów słusznie myślimy o zagrożeniu pożarowym, bo dobrze wiemy, jak rozprzestrzeniający się w niekontrolowany sposób ogień może wszystko, cały nasz dobytek i nasze mienie, tak szybko zniszczyć. W podobny sposób troska o ziemię i jej zasoby przypomina nam, że często snujące się w tak wielu miejscach po naszej planecie widmo głodu wciąż jeszcze dobitnie wskazuje – jak upomina nas papież Franciszek – że koszty szkód spowodowane tutaj przez egoistyczne zaniedbania są znacznie wyższe niż możliwe do uzyskania korzyści ekonomiczne, również dla tych, którzy Ziemię tak bez opamiętania eksploatują. Zanieczyszczone i zepsute powietrze przywodzi z kolei nam na pamięć nie tylko historyczne klęski i tragedie rozprzestrzeniających się po świecie chorób i zarazy dziesiątkujące ludzkość, ale i dziś nas przestrzega – znów się odniosę do trafnej diagnozy papieża Franciszka – że narażenie na działanie zanieczyszczeń powietrza stwarza przecież szeroką gamę oddziaływań na zdrowie, zwłaszcza osób najuboższych, powodując miliony przedwczesnych zgonów. Cierpimy też z powodu braku wody, gdy susza, zwłaszcza dla rolnictwa, niesie za sobą tak dewastujące skutki. Ale lękiem napawają nas również gwałtowne ulewy
i powodzie, (…) Wobec tego wszystkiego, co przeżywamy, co się dzieje, co jest również skutkiem dosięgających i nas zmian klimatycznych. (…) Ziemia istniała wcześniej niż my i została nam dana (…), a odpowiedzialność wobec ziemi należącej do Boga oznacza, że człowiek obdarzony inteligencją musi szanować prawa natury i delikatną równowagę między bytami tego świata (…). Bo gleba, woda, góry, wszystko jest wyrazem czułości Boga (…). A całe nasze środowisko, w którym żyjemy – jak wskazuje nam papież Franciszek – jest naprawdę dobrem publicznym, mieniem całej ludzkości i wszyscy są za nie odpowiedzialni. I wszyscy też ponoszą bolesne konsekwencje dewastacji środowiska. Odsłania się wówczas – jak nam mówił w kontekście przeżywanej pandemii papież Franciszeknasza słabość i obnażone zostają fałszywe i zbędne pewniki, z którymi tworzyliśmy nasze plany, zwyczaje i priorytety.

Sądzę, że w pewnym sensie również z tej przywołanej przez papieża Franciszka odpowiedzialności wobec ziemi zrodziła się właśnie tutaj, w Wielkopolsce, najpierw sto dwadzieścia pięć lat temu chęć utworzenia pierwszej izby rolniczej na ziemiach polskich, a potem także, po okresie panowania gospodarki socjalistycznej, dwadzieścia pięć lat temu, jej reaktywacja. W zaproszeniu na dzisiejszą uroczystość jubileuszową władze Wielkopolskiej Izby Rolniczej podkreślały, że pragną w ten sposób uczcić tak ważne dla
samorządu rolniczego jubileusze oraz podkreślić rolę i dokonania wielkopolskich rolników. (…) Spróbujmy więc i my, tu zgromadzeni, a zwłaszcza wy, drodzy siostry i bracia, świętujący dziś jubileusze samorządu rolniczego, odczytać to przesłanie Ewangelii również dla was. Czy nie przypomina nam ono, że w tak dramatycznych chwilach, w których przychodzi nam zmagać się z trudnościami i przeciwnościami, zdajemy sobie jeszcze lepiej sprawę z tego, że jesteśmy w jednej łodzi, wszyscy słabi i zdezorientowani, a jednocześnie ważni i niezbędni, wszyscy wezwani, by wiosłować razem, wszyscy potrzebujący wzajemnego pokrzepienia? To poczucie wspólnoty losu leczy z indywidualizmu i otwiera oczy na wartość współpracy i współdziałania. Nie każdy sam i nie w pojedynkę, ale razem, we wspólnocie możemy podjąć czekające nas wyzwania i stawić czoła pojawiającym się trudnościom. Nie możemy iść naprzód każdy osobno, na własną rękę, ale tylko razem. Wtedy możemy się wspierać w drodze i oczekiwać również pomocy i wsparcia. W tym sensie również wasza praca na roli – jak uczy nas papież Franciszek w swym liście apostolskim o św. Józefie – staje się okazją nie tylko do spełnienia samego siebie, ale przede wszystkim dla tej podstawowej komórki społeczeństwa, jaką jest rodzina (…) Jak moglibyśmy mówić o godności ludzkiej – pyta jeszcze papież – nie starając się, aby wszyscy i każdy z osobna mieli możliwość godnego utrzymania? Jasną jest rzeczą, że w ciągu tych minionych stu dwudziestu pięciu lat, jakie upłynęły od powstania pierwszej izby rolniczej, a nawet i po dwudziestu pięciu latach istnienia odnowionego samorządu rolniczego tu, w Wielkopolsce, już sam charakter pracy na roli niewątpliwie uległ bardzo radykalnym przemianom. Wszyscy przecież stajemy się i jesteśmy beneficjentami nowych technologii, które w zasadniczy sposób naznaczają również życie i pracę rolnika dzisiaj. Wszyscy też widzimy istniejące sieci powiązań, które w naturalny sposób łączą was nie tylko ze względu na wspólne interesy, ale i na konieczność dobrego i przejrzystego współdziałania. Wszyscy też doświadczamy, że solidarność i konkretne wsparcie potrafią dać rzeczywiste oparcie, zwłaszcza wtedy, gdy z powodu takich czy innych burz wydaje się, że wszystko tonie.

(…) Samorząd rolniczy ma niewątpliwie ważną rolę społeczną. Mówi nam o tym również przygotowana na dzisiejszą uroczystość wasza publikacja ukazująca działalność Wielkopolskiej Izby Rolniczej na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. W swojej encyklice społecznej Fratelli tutti, czyli o braterstwie i przyjaźni społecznej, papież Franciszek, zachęcając nas do rozwijania takiej właśnie kultury spotkania, tłumaczy nam, że nie chodzi tu o żadne zewnętrzne ujednolicenie czy też narzucanie innym własnych opcji. Swoją zachętę tłumaczy więc obrazowo na przykładzie wielościanu. Wielościan – pisze papież – przedstawia społeczeństwo, w którym różnice współistnieją ze sobą, uzupełniając się, ubogacając i oświetlając nawzajem, nawet jeśli wiąże się to z dyskusjami i nieufnością. Od wszystkich bowiem – wskazuje Ojciec Święty – można się przecież czegoś nauczyć, nikt nie jest bezużyteczny, nikt nie jest zbędny. Rozwój, także rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, w duchu tej papieskiej zachęty musi brać pod uwagę – tak sądzę – również i to, że ludzie tam żyjący mają inny punkt widzenia, widzą te aspekty rzeczywistości, które nie są dostrzegane z centrów władzy, gdzie podejmowane są najbardziej kluczowe decyzje. Rozwój samorządów, także samorządu rolniczego, poświadczony dziś naszym dziękczynieniem za sto dwadzieścia pięć lat istnienia w Wielkopolsce izby rolniczej i za dwadzieścia pięć lat pracy samorządu rolniczego po jego reaktywacji, jeszcze raz nam tę zasadę potwierdza (…).

Całość homilii znajduje się na stronie www.wir.org.pl.

Dary ołtarza podczas sprawowania eucharystii złożyły delegacje: Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Poznaniu, Polskiego Związku Łowieckiego, Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej, Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników, Forum Młodych Ludowców oraz laureaci konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku”, przedstawicielki zespołu „Rudniczoki” z Rudnik w gminie Opalenica.

Po zakończeniu uroczystej mszy świętej prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej wraz z wiceprezesem WIR Zbigniewem Stajkowskim i Jarosławem Maciejewskim reprezentującym wicemarszałka województwa wielkopolskiego – wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, oraz prof. dr. hab. Grzegorzem Skrzypczakiem – wieloletnim rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i przewodniczącym kapituły konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku” podziękowali Jego Ekscelencji Prymasowi Polski abp. Wojciechowi Polakowi za odprawienie uroczystej mszy świętej w intencji wielkopolskich rolników. Wręczyli także statuetkę Siewcy Wielkopolskiego oraz bukiet złożony z 25 róż symbolizujących 25 lat działalności Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Po mszy świętej rozpoczęła się cześć oficjalna jubileuszu.

Wśród zaproszonych gości byli między innymi: pierwszy prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Józef Waligóra, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik, prezydent Gniezna Tomasz Budasz, starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński. Byli także prezesi i przedstawiciele większości wojewódzkich izb rolniczych, przedstawiciele instytucji pracujących na rzecz rolnictwa i około rolnictwa, a przede wszystkim rolnicy delegaci – członkowie samorządu rolniczego. W sumie podczas uroczystości przewinęło się około 2,5 tys. osób.

Uroczystość jubileuszu była doskonałą okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych działaczy na rzecz Wielkopolskiej Izby Rolniczej i wielkopolskiego rolnictwa.

W pierwszej kolejności zostały wręczone statuetki, które przygotowane zostały specjalnie z okazji jubileuszu jako wyraz uznania i podziękowania dla delegatów Wielkopolskiej Izby Rolniczej, którzy od początku reaktywacji izb, nieprzerwanie przez 25 lat pracują na rzecz samorządu rolniczego. Statuetka zawiera wizerunek pomnika Siewcy, który znajduje się w Luboniu, oraz logotypy przedwojennej izby rolniczej i jubileuszowe logo Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Wyróżnienie otrzymali: Piotr Walkowski, Olgierd Wajsnis, Andrzej Ściślewski, Włodzimierz Szychowiak, Zbigniew Stajkowski, Mirosław Potrawiak, Zbigniew Perz, Marek Pańczyk, Zenon Olejniczak, Eugeniusz Napierała, Mieczysław Łuczak, Jacek Hammerling, Bogdan Fleming.

Jubileuszową statuetkę otrzymali także Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w MRiRW, oraz Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Na wniosek prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej minister rolnictwa i rozwoju wsi nadał odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa”. Odznaczenie wręczone przez sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszarda Bartosika w asyście prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotra Walkowskiego otrzymali: Stanisław Ciesielski, Iwona Czerniak, Krzysztof Kałużny, Janina Pawełczyk, Marek Rezler, Łukasz Rojda.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik wręczył także prezesowi Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotrowi Walkowskiemu okazjonalne podziękowania oraz list gratulacyjny.

Największym wyróżnieniem przyznawanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą jest Medalion im dr. Aleksandra hr. Szembeka za działalność na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi wielkopolskiej. Ustanawiając to wyróżnienie, Wielkopolska Izba Rolnicza pragnęła nawiązać do swojej chlubnej poprzedniczki, jaką była działająca w odrodzonej Polsce ówczesna Wielkopolska Izba Rolnicza. Jednym z pierwszym jej prezesów był właśnie dr Aleksander hr. Szembek – zasłużony Polak, patriota i działacz społeczny zarazem. Wyróżnienie to wręczył prezes Piotr Walkowski, a otrzymali je: Mieczysław Bąbelek, Stanisław Boruń, Jan Grzesiek, Henryk Janus, Adam Kachniarz, Sławomir Makarowicz, Edmund Płucienniczak, Stanisław Skorupka, Paweł Szafranek, Piotr Szymankiewicz, Szymon Tomaszewski, Tadeusz Witek, Henryk Zagozda.

Największym wyróżnieniem
samorządu województwa wielkopolskiego, tj. Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, samorząd postanowił uhonorować najbardziej zasłużonych działaczy Wielkopolskiej Izby Rolniczej: Józefa Jakóbka, Jerzego Kostrzewę, Andrzeja Kubiaka, Eugeniusza Napierałę, Stanisława Pietrzaka, Zbigniewa Stajkowskiego, Zygmunta Wiśniewskiego, Grzegorza Wysockiego.

Samorząd województwa wielkopolskiego dostrzegł również Biuletyn Wielkopolskiej Izby Rolniczej „Siewca Wielkopolski”, który za działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich oraz szczególny wkład w budowanie potencjału rolniczego i wzrost konkurencyjności wielkopolskiego rolnictwa otrzymał również to wyróżnienie. Wyróżnienie odebrała redaktor Marta Ceglarek, która od ponad dwudziestu lat redaguje biuletyn.

W imieniu wicemarszałka województwa wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego wyróżnienie wręczył Jarosław Maciejewski – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, w asyście radnych wojewódzkich: Zofii Szalczyk i Krystyny Kubickiej-Sztul.

Krajowa Rada Izb Rolniczych również postanowiła uhonorować za szczególny wkład w rozwój
samorządu rolniczego i działalność na rzecz polskiego rolnictwa kilku przedstawicieli wielkopolskiego samorządu rolniczego. Odznaczenia, które wręczył prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, otrzymali: Marta Ceglarek, Bogdan Fleming, Zbigniew Gąsior, Zygmunt Konieczny, Kornel Pabiszczak.

We mszy świętej oraz w części oficjalnej wystawione zostały liczne poczty sztandarowe – w sumie ponad 20. Na honorowym miejscu znalazł się poczet sztandarowy Wielkopolskiej Izby Rolniczej, w skład którego weszli przedstawiciele Rady Powiatowej WIR z Gniezna: Marek Drankiewicz, Jacek Mikołajczak i Tomasz Wędzikowski. Wszystkim pocztom sztandarowych, które uświetniły uroczystość, serdecznie
dziękujemy!

Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na specjalny tort z okazji 25-lecia Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz z okazji dwusetnego wydania „Siewcy Wielkopolskiego”.

„Siewca Wielkopolski” to wydawnictwo, które nieprzerwanie ukazuje się od powstania najpierw Poznańskiej Izby Rolniczej, a później Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Na ręce prezesa Piotra Walkowskiego złożono wiele gratulacji i podziękowań za wieloletnie kierowanie Wielkopolską Izbą Rolniczą, za wkład w rozwój wielkopolskiego i polskiego rolnictwa i osobiste zaangażowanie.

W trakcie imprezy rozstrzygnięto także konkurs na najciekawsze stoisko wystawy. Bezapelacyjnie pierwsze miejsce zajęła Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Złotowie. Gratulujemy!

Po części oficjalnej odbyła się druga część Wielkopolskiego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych z całej Wielkopolski. Członkami tych zespołów są wielkopolskie rolniczki i wielkopolscy rolnicy. Zespoły pokazały zarówno swoje umiejętności wokalne, teatralne, taneczne, jak i poczucie humoru!

Świętowaliśmy nasz jubileusz do późnego popołudnia.

Wielkopolska Izba Rolnicza serdecznie dziękuje wszystkim partnerom i sponsorom uroczystości.

Wielkopolska Izba Rolnicza kieruje szczególne słowa podziękowania dla Jego Ekscelencji Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka za odprawienie uroczystej mszy w intencji wielkopolskich rolników oraz piękną homilię wygłoszoną podczas uroczystej eucharystii.

Dziękujemy także prezydentowi Gniezna Tomaszowi Budaszowi i jego służbom oraz staroście gnieźnieńskiemu Piotrowi Gruszczyńskiemu za pomoc i wsparcie przy organizacji
uroczystości.

Serdeczne podziękowania kierujemy również dla rodziny państwa Izabeli i Zbigniewa Stajkowskich oraz Grupy Producentów Warzyw „Chrobry” za wszechstronną pomoc przy organizacji jubileuszu, w trakcie jego trwania oraz już po jego zakończeniu.

Oprawę muzyczną całego wydarzenia podczas uroczystej eucharystii, jak i w części oficjalnej jubileuszu przygotował chór Cantare z Żegocina pod kierownictwem i batutą Katarzyny Zawady. Serdecznie dziękujemy.

r e k l a m a

Marta Ceglarek

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a