Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Płatności bezpośrednie– liczy się posiadanie gruntów na dzień 31 maja

Data publikacji 06.07.2021r.

XJakie przesłanki muszą być spełnione, aby otrzymać płatności bezpośrednie? Czy prawdą jest, że trzeba być posiadaczem gruntów na dzień 31 maja danego roku?

YUstawa z 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego wskazuje w art. 7, że płatności bezpośrednie są przyznawane rolnikowi, jeżeli:

r e k l a m a

został mu nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, który może być wykorzystywany do ubiegania się o te płatności, oraz

łączna powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym będących w posiadaniu tego rolnika jest nie mniejsza niż 1 ha.

Natomiast w świetle art. 8 jednolita płatność obszarowa, płatność za zazielenienie, płatność dla młodych rolników, płatność dodatkowa i płatności związane do powierzchni upraw są przyznawane do powierzchni działki rolnej:

r e k l a m a

położonej na gruntach będących kwalifikującymi się hektarami w rozumieniu art. 32 ust. 2 rozporządzenia nr 1307/2013,

będącej w posiadaniu rolnika w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tych płatności,

Zobacz także

o powierzchni nie mniejszej niż 0,1 ha.

Artykuł 18 ustawy z 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego określa, że w przypadku gdy działka rolna lub zwierzę, do których rolnik ubiega się o przyznanie płatności, stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, płatności bezpośrednie przysługują posiadaczowi zależnemu (np. dzierżawcy czy bezczynszowemu użytkownikowi).

W przypadku gdy działka rolna jest przedmiotem współposiadania w dniu 31 maja danego roku lub zwierzę jest przedmiotem współposiadania przez okres, w jakim posiadanie zwierząt jest warunkiem przyznania danej płatności – płatności bezpośrednie przysługują temu współposiadaczowi, na którego pozostali współposiadacze wyrazili zgodę. Zgoda ta nie jest wymagana, jeżeli miałaby pochodzić od współposiadacza będącego małżonkiem wnioskodawcy.

Płatność bezpośrednia do działki rolnej będącej własnością Skarbu Państwa, państwowej osoby prawnej, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządowej osoby prawnej przysługuje rolnikowi, który na dzień 31 maja danego roku ma do tej działki tytuł prawny.               ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a