Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Upał na pastwisku

Data publikacji 06.07.2021r.

Przebywające na pastwiskach bydło mięsne w okresie letnim powinno być stale monitorowane pod kątem występowania stresu cieplnego.

Na stres cieplny szczególnie narażone są sztuki o dużej masie ciała, ciemnym umaszczeniu i te, które wcześniej miały inne problemy zdrowotne. Pamiętajmy, że oddziaływanie stresu cieplnego ma długofalowe skutki prowadzące m.in. do zmniejszenia produkcyjności i zaburzeń w rozrodzie trwających nawet przez kilka następnych miesięcy. W przypadku wypasanego bydła niezwykle ważne jest więc zapewnienie zacienionego miejsca na odpoczynek. Dobrze, gdy w takim miejscu jest też niewielki przewiew.

Zielonki pastwiskowe zazwyczaj są ubogie w sód (Na) i nie pokrywają zapotrzebowania zwierząt na ten pierwiastek. Niedobory dotyczą zazwyczaj szybko rosnących młodych zwierząt oraz przebywających w wysokich temperaturach powietrza. Upały powodują bowiem straty wody i sodu wraz z potem. Pierwszym objawem niedoboru soli (NaCL) jest lizanie drzew, gleby i potu innych zwierząt. Bydło może również zacząć się agresywnie zachowywać i wzajemnie kaleczyć. Niedobory sodu potęguje nadmiar potasu w dawce. Tak więc niedobory występują często na pastwiskach obficie nawożonych potasem (sole potasowe, gnojowica, gnojówka). W celu uzupełnienia niedoborów sodu zwierzęta powinny mieć stały dostęp do lizawek. Konieczny jest także 0,5% dodatek soli do mieszanki treściwej.

Beata Dąbrowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a