Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Złote jabłka dla Rolników Roku

Data publikacji 06.07.2021r.

Pod koniec czerwca w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której nagrodzono najlepsze gospodarstwa rolne w kraju. Konkurs "Rolnik – Farmer Roku" promuje nowoczesne rolnictwo. Nagradza zaś producentów rolnych, którzy prowadzą nowoczesne gospodarstwa, a dzięki pomysłowości i inicjatywie potrafią się dostosować do zmieniających się realiów w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Gala "Rolnik – Farmer Roku" zwykle odbywa się na początku roku. Z oczywistych względów w tym roku uroczystość nie mogła się odbyć. Dzięki poprawiającej się sytuacji epidemicznej i znoszonym kolejnym ograniczeniom sanitarnym wręczenie symbolicznych statuetek złotego jabłka najlepszym rolnikom odbyło się w Warszawie w czerwcu.

Rolników do udziału w tym konkursie zgłaszają między innymi rządowe agencje rolnicze i ośrodki doradztwa rolniczego. Właściciele gospodarstw muszą wypełnić szczegółową ankietę. Na jej podstawie kapituła konkursu, w której zasiadają przedstawiciele ministerstwa rolnictwa, Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Stowarzyszenia "Polski Klub Rolnik – Farmer Roku", które działa przy bydgoskim UTP i jest organizatorem konkursu, wybierała grupę finałową. Członkowie kapituły odwiedzają każdego finalistę i wizytują gospodarstwa. Następnie wybierają najlepsze i przyznają nagrody w kilku kategoriach.

W XXVII edycji konkursu mimo panującej pandemii o tytuł "Rolnik – Farmer Roku" ubiegało się 287 kandydatów. Kapituła zakwalifikowała do finału 25 rolników, a 8 z nich otrzymało tytuł laureata. Nagrody w tym roku otrzymali w kategorii:

r e k l a m a

gospodarstwa rodzinne o alternatywnych źródłach dochodu – Agnieszka i Krzysztof Cieślikowie ze wsi Ambrożów (woj. świętokrzyskie),

gospodarstwa rodzinne produkcja roślinna – Gabriela i Krzysztof Stachowiczowie z Siedlca (woj. dolnośląskie),

r e k l a m a

gospodarstwa rodzinne produkcja wielokierunkowa – Anna i Marcin Dunajowie z miejscowości Lubla (woj. podkarpackie),

gospodarstwa rodzinne hodowla bydła – Maria i Roman Kaczmarkowie z Gajd (woj. warmińsko-mazurskie),

gospodarstwa rodzinne hodowla trzody chlewnej – Agnieszka i Mateusz Kuleccy z miejscowości Sadłuki (woj. pomorskie),

działy specjalne produkcji rolnej – Jolanta i Janusz Brodowie z miejscowości Warnino (woj. zachodniopomorskie),

przedsiębiorstwa rolnicze – Paweł Baraniak, prezes Stadniny Koni Pępowo z siedzibą w Gogolewie (woj. wielkopolskie),

ogrodnictwo, sadownictwo i szkółkarstwo – Anna i Ryszard Nowakowscy z Lewiczyna (woj. mazowieckie).

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a