Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Cyfrowa transformacja rolnictwa o krok bliżej

Data publikacji 12.07.2021r.

Pisaliśmy niedawno, że w tegorocznej odsłonie spotkania na polach w Centrum Doradztwa Technicznego Bayer w Pordenowie obok nowości dla zbóż, rzepaku i kukurydzy, firma położyła nacisk na rozwiązania cyfrowe. Stają się one właśnie rzeczywistością i już dziś mogą realnie wspierać pracę rolnika.

Póki co takie dostępne rozwiązania cyfrowe Bayer testuje i próbkę ich możliwości pokazano w Pordenowie transmitując online z pola zabieg na polu pszenicy wykonywany zestawem maszynowym: ciągnik (John Deere 6120 M) i opryskiwacz ciągniony (John Deere M732i). Pokazuje to, że cyfrowa transformacja rolnictwa jest o krok bliżej.

r e k l a m a

Climate FieldView
na dobry początek

Flagowym rozwiązaniem w zakresie cyfrowej transformacji rolnictwa wykorzystanym w Pordenowie jest platforma cyfrowa Climate FieldView. Gromadzi ona i przechowuje dane z różnych źródeł – m.in. dane operacyjne pobierane z maszyn rolniczych pracujących w czasie rzeczywistym w gospodarstwie. W ten sposób platforma zastępuje konieczność korzystania z wielu rozwiązań telematycznych, dedykowanych dla różnych marek oraz modeli sprzętu rolniczego.

Aplikacja FieldView Plus oraz precyzyjny sprzęt rolniczy współpracujący z sygnałem geolokalizacyjnym GPS pozwalają z wysoką precyzją wykonywać zabiegi agrotechniczne. Siew nasion, wysiew nawozów czy oprysk odbywa się na podstawie zdiagnozowanych, indywidualnych zaleceń (map aplikacyjnych) dla każdego pola lub jego fragmentu, co jest korzystne zarówno dla rolnika, jak i dla środowiska naturalnego. Informacje zebrane dzisiaj, wspierają jutrzejsze decyzje rolników, które mogą wpłynąć na skuteczniejsze monitorowanie upraw, planowanie czy wreszcie zwiększenie opłacalności pracy rolnika z uwagi na bardziej wydajne zarządzanie całą plantacją.

Fenotypowanie w doświadczalnictwie

Cyfryzacja stanowi priorytet działu Bayer Field Solutions i pokaz możliwości Climate FieldView to tylko wycinek możliwości zastosowań rolnictwa cyfrowego. Można bowiem klasyczne metody oceny roślin zastąpić ich analizą cyfrową. To daje zdecydowanie większą precyzję, szybszą diagnostykę zagrożeń (presja chorób, objawy stresu). To może zaoszczędzić czas doświadczalnikom, dokładniej wykluczyć błędy ludzkie i zapewnić dodatkowe informacje, których nie jesteśmy w stanie otrzymać z zastosowaniem tradycyjnych ocen wizualnych.

Fenotypowanie to proces pomiaru i analizy obserwowalnych cech roślin. Niektóre znaczące zmiany fizjologiczne w próbce biologicznej można wykryć poprzez zmianę koloru. Obserwując kolory liści lub ogólny wygląd roślin można określić ich stan. Do tej pory do oceny doświadczeń używa się klasycznych, tradycyjnych metod. W Centrum Doradztwa Techicznego Bayer w Pordenowie zaprezentowano, w jaki sposób w przyszłości mogą one zostać zastąpione cyfrowymi metodami oceny z wykorzystaniem zdjęć z kamer i dronów oraz z zastosowaniem cyfrowej analizy obrazu. Prosta technika obrazowania RGB może śledzić zmiany koloru i bezpośrednio wspierać monitorowanie zarówno stadium rozwojowego, jak i zdrowia roślin.

Obecnie w Bayer trwają testy metod oceny cyfrowej doświadczeń zbieranych na przestrzeni blisko 7 lat. Zaczęło się od skanowania liści zbóż i specjalnego programu komputerowego analizującego powierzchnię liści zdrowych i chorych. W 2020 roku wykonano m.in. badanie w kierunku oceny kłosa zainfekowanego fuzariozami. Test wypadł pomyślnie, a wyniki analizy cyfrowej, które w Pordenowie prezentował Mihails Vilcans z Litwy, były porównywalne z klasyczną oceną wizualną. Ocena cyfrowa została połączona z programem Drone Deploy. Dzięki takiej kombinacji analizy obrazu zapewniają szerokie pomiary zdrowotności roślin i skutkują pobraniem dodatkowych informacji z plantacji, których nie można było zidentyfikować za pomocą ocen wizualnych.

Metodami cyfrowymi możemy ocenić większą ilość danych z większą dokładnością, nie zwiększając liczby prób prowadzonych na polu. W rezultacie mniejsza liczba prób może dostarczyć większej ilości danych potrzebnych do oceny jakości danej uprawy. Metody oceny cyfrowej mogą zwiększyć ilość i jakość badań oraz dają możliwość identyfikacji nowych problemów, co nie jest możliwe przy klasycznych ocenach manualnych. Możliwości prowadzonych w ten sposób ocen są nieograniczone.

r e k l a m a

Pfeifer & Langen
śledzi dronami buraki

Fenotypowanie cyfrowe roślin to przyszłość, którą już w praktyce wdraża Pfeifer & Langen Polska. Plantatorzy buraka dzięki dronom, satelitom i sztucznej inteligencji zyskają więcej ważnych informacji o stanie plantacji buraków cukrowych. Koncern zapewnia kompleksowe wsparcie swoim plantatorom – od profesjonalnego doradztwa agrotechnicznego aż po nadzór nad plantacjami, a drony wykorzystuje od ponad roku.

Obecnie fotografie z dronów pomagają ustalić obsadę roślin, dokładnie określić stopień zachwaszczenia plantacji oraz rozpoznać skalę porażenia przez różne patogeny. Na podstawie tych informacji plantatorzy otrzymują lepsze doradztwo agrotechniczne i dodatkowe informacje o swoich polach. Wykorzystywane drony są wyposażone w kamery multispektralne, czyli takie, które wykonują fotografię nie tylko przy użyciu światła widzialnego, ale również w zakresach niewidzialnych dla ludzkiego oka: mikrofal, podczerwieni oraz ultrafioletu. Światło, które pada na chwasty lub zaatakowane patogenem rośliny buraka, ma inną długość i częstotliwość fali niż światło odbite od zdrowych buraków. Dlatego zdjęcie multispektralne może być dobrym narzędziem do oceny produktywności gleby i stanu zdrowotnego rośliny.

– Zakres wystąpienia danej choroby czy szkodnika na plantacji można szybko ustalić za pomocą drona wyposażonego w odpowiednie kamery. Standardowa metoda, czyli: lustracja plantacji a następnie obserwacje pod mikroskopem lub analizy laboratoryjne, jest wolniejsza i mniej precyzyjna – tłumaczy Marcin Polowczyk, pracownik Pfeifer & Langen Polska S.A., członek projektu, w którym są wykorzystywane drony w doradztwie rolniczym. Pfeifer & Langen Polska S.A. za pomocą programów opartych na sztucznej inteligencji chce w przyszłości wspierać plantatorów przez dokładne doradztwo z wykorzystaniem fotografii z dronów i zdjęć satelitarnych.

Marek Kalinowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a