Jak informuje firma, proces idzie zgodnie z planem, a raport grupy oceniającej ds. glifosatu (ang. Assessment Group on Glyphosate – AGG) w ramach procesu odnowienia zezwolenia glifosatu w UE – w skład której wchodzą Francja, Węgry, Holandia i Szwecji – został już opublikowany.
Grupy oceniająca ds. glifosatu ustaliła i wskazała w raporcie, że:
r e k l a m a
W oparciu o wyniki obecnie przeprowadzanej oceny, AGG uważa, że glifosat spełnia kryteria pozwalające na jego zatwierdzenie.
Wziąwszy pod uwagę wszystkie dowody, takie jak na przykład doświadczenia z udziałem zwierząt, badania epidemiologiczne i analizy statystyczne (...) AGG stwierdza, że klasyfikacja glifosatu pod kątem rakotwórczości jest nieuzasadniona.
r e k l a m a
Zdaniem AGG, klasyfikacja glifosatu jako toksycznego dla reprodukcji jest nieuzasadniona.
Nie należy spodziewać się żadnych przewlekłych bądź ostrych zagrożeń dla konsumentów w związku z reprezentatywnymi zastosowaniami glifosatu dla tego procesu odnowienia zezwolenia.
Zobacz także
AGG stwierdza, że glifosat spełnia kryteria zatwierdzenia w zakresie bezpieczeństwa zdrowia ludzi.
Wnioski AGG opierają się na jednej z najbardziej obszernych i kompleksowych dokumentacji naukowych, jakie kiedykolwiek opracowano dla środków ochrony roślin. Do ukończenia pozostało jeszcze kilka etapów w trwającym procesie odnowienia zezwolenia glifosatu w UE, który zakończy się pod koniec 2022 r.
Wnioski z prac AGG potwierdzają wcześniejsze ustalenia wiodących autorytetów w dziedzinie zdrowia na całym świecie. Przez ponad 40 lat w ocenach organów regulacyjnych odpowiedzialnych za ochronę zdrowia wielokrotnie podkreślano, że produkty na bazie glifosatu są bezpieczne, przy założeniu, że stosuje się je zgodnie z instrukcją na etykiecie.