Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Staw do 5 tys. m2 bez pozwolenia wodnoprawnego

Data publikacji 12.07.2021r.

Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy, który obejmuje on kilka zmian istotnych dla rolników chcących skorzystać z dofinansowania na nawadnianie z "Modernizacji gospodarstw rolnych", ale nie tylko.

Proponuje się m.in. wyłączenie stosowania Prawa geologicznego i górniczego do wykonywania wkopów oraz otworów wiertniczych o głębokości do 30 m w celu poboru wody do nawadniania gruntów lub upraw, a także na potrzeby działalności rolniczej w ilości średniorocznie nieprzekraczającej 5 m3 na dobę. Uprości to procedurę wykonywania urządzeń wodnych do poboru wód w zakresie, w jakim będą służyły zwykłemu korzystaniu z wód. Zmiana Prawa geologicznego i górniczego ma na celu dostosowanie przepisów tej ustawy do obowiązujących zasad korzystania z wód podziemnych określonych przepisami Prawa wodnego. W ten sposób pobór wody wskazany w Prawie wodnym jako średniorocznie 5 m3 na dobę będzie tak samo rozumiany jak w przepisach Prawa geologicznego i górniczego. O problemach wynikających z rozbieżności w tych przepisach pisaliśmy już na łamach "Tygodnika".

Z kolei zmiana w art. 33 ust. 4 Prawa wodnego dotyczy modyfikacji pojęcia zwykłego korzystania z wód poprzez objęcie nim korzystania z wody w rowie lub stawie, znajdującej się w granicach nieruchomości gruntowej stanowiącej własność właściciela, o ile nie narusza interesu osób trzecich. Aby ułatwić wykonanie stawu, który będzie pełnił funkcję retencyjną, proponuje się uproszczenie przepisów. Obecnie, co do zasady, budowa stawów wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. W uproszczonej formule, tj. na podstawie zgłoszenia wodnoprawnego, można budować jedynie stawy o powierzchni do 1000 m2 i głębokości do 3 m, jeżeli zasięg oddziaływania stawu nie wykracza poza granice terenu właściciela działki. Nowelizacja rozszerza uproszczoną formułę na stawy o powierzchni nieprzekraczającej 5000 m2. Dodatkowo na podstawie zgłoszenia wodnoprawnego będzie można budować taki staw także wówczas, gdy w zasięgu jego oddziaływania znajdują się grunty innych właścicieli, za pisemną ich zgodą. Wykonanie większych stawów, tj. powyżej 5000 m2, nadal będzie wymagało pozwolenia wodnoprawnego.

Zmiany zaproponowane w art. 395 pkt 11–12, 15–16 ustawy Prawo wodne rozszerzają możliwości zatrzymywania wody i hamowania jej odpływu bez konieczności uzyskania pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia wodnoprawnego. Na podstawie pkt 11 i 12 możliwe będzie zatrzymywanie wody w rowach i obiektach drenarskich, a na podstawie pkt 15 i 16 – przebudowa rowu i obiektu drenarskiego niezbędna do zatrzymywania wody. Jeśli jednak podejmowane działania miałyby wpływać na sąsiednie działki, wymagana będzie uprzednia pisemna zgoda ich właścicieli.

ms

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a