Na kurczenie się macicy u krów po porodzie wpływać może wiele czynników, takich jak: wiek, pora roku, szybkość powrotu cyklicznej aktywności jajników, klimat, przebieg porodu, ssanie przez cielę przez kilka pierwszych dni czy wystąpienie schorzeń okresu poporodowego. Macica szybciej zwija się u pierwiastek niż u wieloródek.
Prawidłowo przebiegająca inwolucja macicy cechuje się stopniowym zmniejszaniem swojej objętości, wydalaniem odchodów poporodowych oraz regeneracją błony śluzowej wyścielającej macicę. Efektem tych zjawisk jest doprowadzenie narządu płciowego do morfologicznego i funkcjonalnego stanu, który umożliwi kolejne zapłodnienie i rozwój ciąży. Łożysko odchodzi u krów do 6–12 godzin po porodzie. W normalnych warunkach inwolucja macicy przebiega stosunkowo szybko, przy czym jest ona szczególnie mocno wyrażona w pierwszym tygodniu po wycieleniu. W badaniach poubojowych wykazano, że do 7 dnia po porodzie waga macicy u zdrowych krów zmniejsza się ponad trzykrotnie, a w następnych tygodniach intensywność inwolucji ulega spowolnieniu i zazwyczaj kończy się pomiędzy 22 a 28 dniem po porodzie. Gdy proces ten przedłuża się powyżej 30 dni, to mamy wówczas do czynienia z inwolucją opóźnioną.
U zdrowych krów wypływy z macicy kończą się zwykle do 15. dnia po wycieleniu. W warunkach fizjologicznych jajniki krów podejmują aktywność stosunkowo wcześnie po porodzie. Wykazano, że w 4.–10. dniu dochodzi już do wzrostu pęcherzyków na jajniku, a do pierwszej owulacji – przebiegającej z reguły bez zewnętrznych objawów rujowych – dochodzi już pod koniec 3 tygodnia. Po pierwszej poporodowej owulacji występuje skrócony cykl jajnikowy, którego długość wynosi średnio 15–18 dni. Po tym skróconym cyklu powinna pojawić się wreszcie pełnowartościowa ruja, która występuje około 30–40 dnia po porodzie.
r e k l a m a