Przewodniczącą Komisji Zarządzającej została Agnieszka Maliszewska – na co dzień pełniąca rolę dyrektora biura i członka zarządu Polskiej Izby Mleka oraz pierwszej przewodniczącej Generalnego Komitetu Spółdzielni Rolniczych Unii Europejskiej COGECA. Na jej zastępców wybrano dwóch producentów mleka: Krzysztofa Pogorzelskiego z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, będącego dostawcą Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita oraz Stanisława Stanika – prezesa Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, członka Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Końskich. Funkcję sekretarza powierzono Waldemarowi Wojciechowskiemu, zgłoszonemu do Komisji Zarządzającej przez Stowarzyszenie Innowatorów Wsi. Jest on również członkiem rady nadzorczej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu, do której od lat dostarcza wyprodukowane w swoim gospodarstwie mleko. Można pokusić się o stwierdzenie, że skład komisji nie zaskoczył. Za wyjątkiem incydentu związanego z reprezentantem Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. Bowiem wybory nowych władz odbyły się w pełnym porozumieniu, z uwzględnieniem zasad czystej matematyki, których po prostu nie można "przeskoczyć "
Nowo wybrana Komisja Zarządzająca określiła na swoim posiedzeniu Strategię Działania na rok 2022. Oprócz celów określonych poprzez trzy poprzednie Komisje Zarządzające, o których można powiedzieć, że stanowią stałe punkty programu, pojawiły się również nowe zagadnienia. Jest to między innymi wsparcie rolnictwa ekologicznego. Bowiem zapotrzebowanie polskiego rynku na mleko ekologiczne jest w dużej części zaspokajane mlekiem importowanym z Litwy, Słowacji a nawet z Niemiec.
W nowej strategii zobowiązano się również przeznaczyć część środków na wsparcie działań organizacji krajowych i międzynarodowych związanych z wprowadzaną obecnie unijną strategią "Od Pola do stołu''. Umożliwiono również wspieranie ze środków funduszu młodych rolników, tak aby nie rezygnowali z prowadzenia gospodarstw. Jest to ostatnio wyjątkowo często podnoszony problem, z którym od niedawna zaczyna mierzyć się nasze rodzime rolnictwo – a od dłuższego czasu wiele państw unijnych. Za przykład można tu podać Szwecję, gdzie już ponad połowa gospodarstw zajmujących się produkcją mleka prowadzona jest przez osoby w wieku emerytalnym.
Podczas posiedzenia koncentrowano się głównie na planowaniu działań w kolejnych latach. Pula środków przeznaczona na działania w bieżącym roku jest już w większości rozdysponowana. Jedynym istotnym wartościowo zadaniem, które już po raz czwarty poddano głosowaniu, było sfinansowanie Targów Mleko Expo 2021. Wniosek ten jednak po raz kolejny upadł. Przeciw oddano osiem z dziewięciu głosów.
Artur Puławski