Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Mistrzowie AgroLigii 2020 odznaczeni przez ministra rolnictwa

Data publikacji 20.07.2021r.

Najlepsi producenci rolni oraz firmy z branży rolniczej w Polsce zostali uhonorowani odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”. Ceremonia odbyła się na początku lipca br. w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szymon Giżyński, sekretarz stanu w resorcie rolnictwa, uhonorował tą odznaką następujące osoby: Beatę Andrzejewską, Urszulę Berezińską, Piotra Białkowskiego, Wojciecha Dzięgielewskiego, Józefa Filipka, Artura Guzika, Jarosława Janowskiego, Lillę Kaiser, Jadwigę Kowal, Karola Majewskiego, Alfreda Namysłę, Piotra Różańskiego, Dariusza Stachowskiego, Grzegorza Winiarka, Piotra Wójcika oraz Dariusza Zarębę. Nagrodzeni rolnicy to laureaci szczebla krajowego konkursu AgroLiga 2020.

Wiceminister podkreślał rolę rolników w służbie naszemu krajowi.

– Jak wskazują badania, 80% mieszkańców wsi to wielcy patrioci, którzy dbają o Polskę jak nikt inny w kraju – mówił podczas ceremonii Szymon Giżyński.

Kolejna część uroczystości uhonorowania liderów finału krajowego konkursu AgroLiga 2020 odbyła się w ogrodach pałacu prezydenckiego. Tytuł mistrza krajowego AgroLigi 2020 w kategorii „Rolnik” zdobyli Monika i Piotr Wójcikowie z województwa mazowieckiego. Prowadzą blisko 40-hektarowe gospodarstwo, specjalizują się w produkcji roślin w gruncie, m.in.: tui ogrodowych, jałowców, drzewek bonsai. Są też producentami borówki amerykańskiej.

Tytuł mistrza krajowego w tej samej kategorii otrzymali dodatkowo Małgorzata, Dariusz, Natalia oraz Damian Zarębowie, którzy prowadzą w gminie Śniadowo w województwie podlaskim rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 190 ha. Rolnicy specjalizują się w produkcji mleka. Średnioroczna wydajność w ich stadzie wynosi 10 140 kg od sztuki. Natomiast roczna produkcja mleka w gospodarstwie utrzymuje się na poziomie około 5,2 mln litrów.

W kategorii „Firma” mistrzem krajowym został zakład przetwórstwa mięsnego GROT J. Grot sp. j. z miejscowości Starowa Góra w województwie łódzkim.

Zasłużonym rolnikom i przedsiębiorcom gratulował oraz wręczał nagrody Andrzej Duda, prezydent RP, towarzyszyli mu Małgorzata Gośniowska-Kola, dyrektor generalny KOWR, oraz Halina Szymańska, prezes ARiMR. Szczególnie zasłużeni dla rozwoju rolnictwa w Polsce zostali odznaczeni przez prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi.

Jarosław Janowski, uhonorowany przez ministra rolnictwa, prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 120 ha w miejscowości Murczyn w powiecie żnińskim. Do wzięcia udziału w konkursie AgroLiga namówili go pracownicy ODR w Minikowie.

– Moje gospodarstwo ma wielopokoleniową historię. Wcześniej prowadzili je mój dziadek oraz pradziadek. Dzięki konkursowi AgroLiga doceniono nie tylko pracę mojej rodziny, ale także moich przodków. Ojciec zastał gospodarstwo drewniane, a zostawił murowane. Ja w ostatnim czasie wybudowałem dwa duże obiekty gospodarcze o powierzchni 1200 m2 każdy. Systematycznie się rozwijamy oraz unowocześniamy park maszynowy. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej. Posiadamy około 200 loch w cyklu zamkniętym – opowiadał Jarosław Janowski.

Andrzej Remisiewicz, przewodniczący kapituły konkursu AgroLiga w kategorii „Firmy”, podkreślił, że AgroLiga zalicza się do najbardziej prestiżowych wydarzeń branży rolniczej w naszym kraju.

– Wypromowane w nim gospodarstwa i przedsiębiorstwa mogą łatwiej funkcjonować w agrobiznesie. Uczestnictwo w rywalizacji daje ogromną szansę wejścia na wyższe progi. Zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu wszystkich rolników, którym udało się osiągnąć coś, co wyróżnia ich gospodarstwa na tle pozostałych w danej gminie. Trzeba tę chwilę wykorzystać – przekonywał Remisiewicz.

Rolników do udziału w konkursie zgłaszają pracownicy ODR.

– W pierwszym etapie konkursu w skali danego województwa startuje po kilkanaście gospodarstw oraz firm. Spośród nich wyłaniani są mistrzowie wojewódzcy, natomiast w kolejnym etapie w gronie wszystkich zwycięzców w poszczególnych województwach wybierani zostają mistrzowie krajowi w kategoriach „Rolnik” oraz „Firma”. Finał całego konkursu odbywa się rokrocznie w pałacu prezydenckim lub Belwederze – wyjaśnia Wojciech Mojkowski, dyrektor ODR w Szepietowie.

Łukasz Łuniewski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a