XPonad pół roku temu zmarł mój ojciec. Chciałabym przeprowadzić po nim postępowanie spadkowe. Przeczytałam jednak w Internecie, że w ciągu 6 miesięcy od śmierci trzeba złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku, czego nie zrobiłam. Czy mogę to zrobić po upływie tego czasu? Czy można ten termin przywrócić?
YZgodnie z art. 1012 Kodeksu cywilnego, spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.
Artykuł 1015 k.c. przewiduje, że oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Z reguły jest to data śmierci spadkodawcy, ale może też być późniejsza, np. data dowiedzenia się o tym, że dana osoba zmarła, lub o tym, że spadkobierca dziedziczący w pierwszej kolejności odrzucił spadek.
Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym wyżej jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza, że spadkobierca odpowiada za długi spadkodawcy tylko do wysokości odziedziczonego majątku. Dawniej brak oświadczenia o odrzuceniu spadku lub o przyjęciu go z dobrodziejstwem inwentarza oznaczał odpowiedzialność za długi spadkodawcy całym majątkiem spadkobiercy. I wówczas dotrzymanie terminu na złożenie oświadczenia miało ogromne znaczenie. Termin ten bowiem nie podlega przywróceniu. Obecnie niedotrzymanie terminu na odrzucenie spadku nie rodzi tak poważnych skutków dla spadkobiercy.
Złożenie oświadczeń wymienionych w art. 1015 k.c. jest konieczne, jeżeli chce się przeprowadzić postępowanie spadkowe przed upływem 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy. Natomiast po upływie tego terminu nie ma już oczywiście takiego wymogu. To, że nie złożyła Pani oświadczenia o przyjęciu spadku, nie ma żadnego wpływu na prawo do spadku i nie grozi żadnymi konsekwencjami. ●