XMam pytanie o zwolnienie z kosztów sądowych. Kto może się o nie starać i jaka jest procedura?
YWedług art. 102 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, zwolnienia z kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny lub ich poniesienie narazi ją na taki uszczerbek.
Do wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych powinno być dołączone oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie z kosztów. Oświadczenie sporządza się według ustalonego wzoru.
Sąd może odebrać od osoby ubiegającej się o zwolnienie z kosztów sądowych przyrzeczenie o treści: „Świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przed prawem zapewniam, że złożone przeze mnie oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania jest prawdziwe i rzetelne”.
Przed odebraniem przyrzeczenia należy pouczyć osobę ubiegającą się o zwolnienie z kosztów sądowych o treści art. 111, czyli karze grzywny jako skutek świadomego wprowadzenia w błąd w celu uzyskania zwolnienia.
Z kolei art. 105 ustawy z 28 lipca 2005 r. określa, że wniosek o przyznanie zwolnienia z kosztów sądowych należy zgłosić na piśmie lub ustnie do protokołu w sądzie, w którym sprawa ma być wytoczona lub już się toczy. Osoba fizyczna, która nie ma miejsca zamieszkania w siedzibie tego sądu, może złożyć taki wniosek w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce swego zamieszkania, który prześle ten wniosek właściwemu sądowi.
Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 16 grudnia 2020 r. (sygn. akt: I CZ 71/20) orzekł, że sytuację majątkową osoby ubiegającej się o zwolnienie z kosztów sądowych ocenia się również w kontekście jej stosunków rodzinnych. Małżonkowie mają obowiązek wzajemnej pomocy także w zakresie ponoszenia kosztów związanych z dotyczącymi ich postępowaniami sądowymi.
●