podlaskie
– Gospodarstwo agroturystyczne powstało w 2010 roku przez przypadek. Nasza rodzina prowadzi między innymi firmę zajmującą się budową dróg. Wykorzystujemy więc żwir, a w poszukiwaniu nowej żwirowni trafiliśmy na źródło znajdujące się na terenie liczącego około 10 ha gospodarstwa rolnego, które wystawiono na sprzedaż. Kupiliśmy je i korzystając z unijnego wsparcia na tworzenie gospodarstw agroturystycznych, zaczęliśmy je rozwijać. Co roku pojawiają się nowe inwestycje – mówi Mateusz Żak.
W odległości 10 km Żakowie prowadzą typowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w hodowli owiec. Stado liczy blisko 300 sztuk owiec ras białych, dominuje wrzosówka. W przyszłości na terenie gospodarstwa agroturystycznego chcieliby uruchomić hodowlę owiec ras czarnogłowych, na które można otrzymać dotację. Myślą również o stworzeniu hodowli danieli, a jako atrakcję dla gości planują zakup pary alpak. Po rekultywacji wyrobisk żwiru powstały stawy, które w przyszłości chcieliby zarybić i zająć się hodowlą.
Gospodarstwo agroturystyczne Żaków oferuje 10 miejsc noclegowych, ale niebawem wzbogaci się o kolejne.
– Systematycznie powiększamy bazę noclegową. Niebawem podwoimy liczbę miejsc. Gościom zapewniamy całodzienne wyżywienie. Posiłki przyrządzane są z najlepszej jakości składników, bardzo często pochodzących z ekologicznych gospodarstw, sami takie również posiadamy. Gościom proponujemy możliwości organizacji imprez okolicznościowych – informuje pan Mateusz.
Dodaje, że oprócz ciszy, krajobrazów i smacznej kuchni swoistą atrakcją, przynajmniej dla niektórych, jest możliwość zobaczenia z zewnątrz posiadłości arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia, który od niedawna pełni funkcję sołtysa w Piaskach, części swej rodzinnej miejscowości Bobrówka w gminie Jaświły.
Żakowie mają gości z całej Polski, a nawet z zagranicy. Nie inwestują w reklamę w prasie czy Internecie. Zauważyli, że najlepszym kanałem reklamowym są zadowoleni klienci.
Mateusz Żak jest miłośnikiem amstaffów. Na terenie gospodarstwa chce założyć hodowlę psów tej rasy, a w kolejnych latach wprowadzić drugą – american bully.
Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego to doskonały pomysł na dodatkowe źródło dochodu. Oczywiście opłacalność zależy od wielu aspektów, między innymi od położenia, klimatu, atrakcji turystycznych i przyrodniczych, zapewnienia smacznego wyżywienia. Jeśli uda się je spełnić, można liczyć na gości, a więc i na pieniądze, jak twierdzi Mateusz Żak.
Ireneusz Oleszczyński