Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Claas Lexion 8800 Terra Trac: jak automat okiełznał to monstrum

Data publikacji 29.07.2021r.

Ma prawie 10 metrów długości, waży ponad 22 tony, a w godzinę w sprzyjających warunkach jest w stanie wymłócić nawet ponad 100 ton pszenicy! Najważniejsze jest to, że bez względu kto zasiądzie za sterami tego giganta, zawsze będzie osiągał doskonałe wyniki zbioru. Bo w kombajnie Claas Lexion 8800 Terra Trac operator nie musi stale dokonywać korekty ustawień młocarni, rotorów czy sit. Wszystko może być tutaj przeprowadzane w automacie. To zasługa systemu Cemos Automatic.

kujawsko-pomorskie

Lexion 8800 Terra Trac to flagowy kombajn Claasa. W dniu 16 lipca br. jedna z takich maszyn należąca do firmy Agro-Land została zaprezentowana przy zbiorze jęczmienia ozimego. Warunki były trudne, bo teren pagórkowaty, zboże wyległe, a wilgotność słomy była na poziomie ponad 30 procent, bo dwa dni wcześniej na tym terenie wystąpiły intensywne opady deszczu. Mimo tego w godzinę maszyna "połykała" 4–5 hektarów. A że średni plon ziarna o wilgotności 14 procent wyniósł 10 t/ha, to przez godzinę przez maszynę przechodziło ponad 40 ton jęczmienia. Maksymalnie – jak powiedział operator – w optymalnych warunkach, czyli przy stojącym łanie i odpowiednio długich polach, tym kombajnem można zbierać nawet po 60–70 ton jęczmienia na godzinę.

– Jeszcze do niedawna operator tego typu kombajnu był zasypywany informacjami i danymi dotyczącymi zbioru oraz pracy poszczególnych podzespołów – mówi Andrzej Kulczyński z Claas Polska. – Na bieżąco musiał je odpowiednio interpretować i szybko reagować, aby poprawić wydajność i dokładność zbioru, co z każdą godziną pracy stawało się coraz trudniejsze. W tym kombajnie tego problemu nie ma bo jest Cemos Automatic, czyli inteligentny system, który mówiąc wprost przejmuje sterowanie maszyną. Sam ustawia prędkość jazdy, obroty na bębnie młócącym, szczelinę klepiska, listwę domłacającą, obroty rotora, klapy pod rotorami, wentylator, sito górne i dolne, a nawet siekacz. Do zadań operatora należy praktycznie tylko kontrolowanie przepływu materiału do kombajnu oraz obserwowanie ustawień na monitorze.

r e k l a m a

Cemos Automatic działa

tak, że cały czas uczy się zmieniając radykalnie ustawienia kombajnu. Zbiera informacje z czujników i ocenia jak te zmiany wpłynęły na zbiór i jakość plonu. Gdy przetestuje różne, często skrajne ustawienia, wybiera te optymalne. Zawsze pracuje wedle przyjętej wcześniej strategii zbioru. Operator ma do wyboru strategię "maksymalnej przepustowości", kiedy szybko trzeba zebrać plon, "wysokiej jakości ziarna", gdy koszone jest ziarno jakościowe, "minimalnego zużycia paliwa" w celu oszczędnej pracy lub strategię "wyrównania", która równoważy ze sobą trzy wymienione metody zbioru.

– W analizie ustawień pomaga m.in. oprogramowanie Grain Quality Camera oparte na umieszczonej w przenośniku czystego ziarna kamerze, która monitoruje w czasie rzeczywistym jakość plonu. Kamera przesyłała obrazy do monitora zamontowanego w kabinie i na tej podstawie w czasie rzeczywistym dokonywane są automatyczne korekta ustawień zespołu młócącego. Jeżeli na przykład system wykryje zwiększoną ilość uszkodzonych ziaren w plonie to automatycznie ograniczy obroty młocarni lub zmieni wielkość szczeliny omłotowej.

Wysoka wydajność

kombajnu Lexion 8800 Terra Trac to również zasługa zespołu młócącego APS Synflow Hybrid. Jego praca wygląda tak, że pierwszym elementem, na który kierowana jest masa zbożowa jest bęben przyspieszający (system APS). Obroty tego bębna są zsynchronizowane z obrotami zasadniczego bębna młócącego, tyle że jego prędkość jest o 20 procent niższa. Również klepisko wstępne APS-u jest zsynchronizowane z klepiskiem zasadniczym, tak więc każda zmiana ustawień jednego elementu pociąga zmianę ustawień drugiego. System APS pełni dwie funkcje. Ma za zadanie przyspieszyć masę zbożową do jej szybszego przejścia przez zespół młócący. Ponadto realizowane jest na nim wydzielanie ziaren ze słomy. Producent podaje, że na klepisku wstępnym wychwytywane jest do 30 procent ziaren. Zasadniczy omłot realizowany jest na klasycznym bębnie młócącym o średnicy 755 mm i szerokości 1700 mm, który posiada na obwodzie 10 cepów. Jego prędkość obrotowa regulowana jest w zakresie od 330 do 930 obr./min. W trakcie zbioru jęczmienia bęben kręcił się w zakresie 720–740 obr./min przy szczelinie omłotowej ustawialnej na 17 mm. Z młocarni bęben doprowadzający o średnicy 600 mm przekazuje napływającą słomę do układu separującego, gdzie odbywa się oddzielanie resztek ziarna. W Lexionie masa jest rozdzielana na dwa strumienie i prowadzona przez przeciwbieżnie obracające się rotory (system Roto Plus). Każdy z rotorów ma średnicę 445 mm i mierzy 4200 mm długości, a jego prędkość obrotową można przestawiać w zakresie 450–1250 obr/min. W trakcie pokazu rotory kręciły się z prędkością od 1060 do 1130 obr./min. Wydzielone ziarna trafiają na półkę zwrotną i dalej na podsiewacz, a później dostają się do sit. Wymłócone i oczyszczone ziarno gromadzone jest w zbiorniku o pojemności 15 000 litrów (ok. 9,5 tony jęczmienia). Z szybkością rozładunku wynoszącą 130 l/s (opcja 180 l/min), zbiornik jest opróżniany w mniej niż dwie minuty.

– Przy zbiorze jęczmienia, tak jak tutaj, problemem są przyległe do ziarna ości. Aby zmniejszyć ich ilość w starszych maszynach trzeba było ręcznie montować listwy klepiska. W tym kombajnie – Andrzej Kulczyński wskazuje na Lexiona – takich problemów już nie ma, bo owe listwy, a także pokrywy klepiska są załączane hydraulicznie. I to jest potężne ułatwienie.

Jeżeli chodzi o układ czyszczenia to w prezentowanym kombajnie zastosowano system Jet Stream z ośmiostopniową dmuchawą turbinową, długim kanałem wyrównywania przepływu oraz dwoma stopniami spadku. Powierzchnia sit wynosi 6,2 m2. Ziarno jest gromadzone w zbiorniku, który mieści 15 000 litrów. Maszynę napędza motor Mercedes-Benz z 6 tłokami, który ma 15,6 litra pojemności i który generuje moc 653 koni.

r e k l a m a

Przemysław Staniszewski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a