Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy żona może mieć odrębny numer gospodarstwa i wystąpić o premię dla młodego rolnika?

Data publikacji 29.07.2021r.

XJestem rolnikiem i prowadzę gospodarstwo rolne. Moja żona, która pracuje obecnie na umowę o pracę w spółce prywatnej, ma otrzymać w darowiźnie gospodarstwo od swoich rodziców. Ma zamiar prowadzić je osobiście. Będzie to odrębne gospodarstwo rolne od mojego, położone w innej części powiatu, o charakterze typowo nasiennym. Czy żona otrzyma odrębny numer identyfikacyjny w ARiMR i czy może starać się o premię dla młodego rolnika z PROW?

YUstawa z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, (…) wskazuje w art. 12, że w przypadku małżonków oraz podmiotów będących współposiadaczami gospodarstwa rolnego nadaje się:

jeden numer identyfikacyjny temu z małżonków lub współposiadaczy, co do którego współmałżonek lub współposiadacz wyrazili pisemną zgodę,

odrębny numer identyfikacyjny od numeru, jeżeli wnioskodawca jest producentem rolnym i prowadzi samodzielnie odrębne gospodarstwo rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą.

Wnioskodawcę wpisuje się do ewidencji producentów i nadaje mu się odrębny numer identyfikacyjny.

Z uzyskaniem odrębnego numeru identyfikacyjnego w ARiMR nie powinno być zatem problemu. Należy udowodnić, że żona będzie prowadzić odrębne gospodarstwo rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą.

Paragraf 11 rozporządzenia z 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na „Premie dla młodych rolników” w ramach PROW 2014–2020 wskazuje, że w przypadku gdy o pomoc ubiegają się oboje małżonkowie i oboje spełniają warunki jej przyznania, pomoc przyznaje się tylko jednemu z nich, co do którego współmałżonek wyraził pisemną zgodę.

Pomoc może być przyznana osobie fizycznej, w przypadku gdy:

jej małżonek, zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i przed jego zawarciem, w okresie poprzedzającym 24 miesiące przed dniem złożenia przez nią wnio­s-
ku o przyznanie pomocy nie rozpoczął prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie oraz w stosunku do małżonka przed dniem, w którym stał się on właścicielem lub wszedł w posiadanie gospodarstwa o powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha,

małżonkowi zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i przed jego zawarciem, niezależnie od rodzaju małżeńskiego ustroju majątkowego, nie przyznano premii dla młodych rolników z PROW 2014–2020 albo ją przyznano z PROW 2007–2013, chyba że pomoc została przyznana, lecz nie została wypłacona, z powodu np. rezygnacji z przyznanej pomocy.

Jeżeli chodzi o premię dla młodego rolnika dla małżonka producenta rolnego, od wielu lat odnotować należy dyskusje w tym zakresie. Dlatego najlepiej uzyskać informacje w oddziale regionalnym ARiMR. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a