Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Najwydajniejsze stado przekroczyło 14 tys. kg mleka

Data publikacji 29.07.2021r.

15 lipca br. w "Zajeździe Chodowiak" w Chodowie odbyło się spotkanie członków Siedlecko-Łosickiego Koła Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Spotkanie otworzył Dariusz Kołtuniak, prezes Koła, dziękując hodowcom za przybycie pomimo okresu intensywnych prac polowych.

mazowieckie

– W tym roku ze względu na pandemię organizujemy spotkanie w nietypowym czasie, kiedy hodowcy mają sporo prac polowych. Zwykle spotykaliśmy się w marcu, gdy kalendarz rolników jest mniej napięty – powiedział Dariusz Kołtuniak.

Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Janusz Kobyliński – starosta powiatu łosickiego, przedstawiciele starostwa powiatowego w Siedlcach Małgorzata Cepek – wicestarosta oraz Marek Gorzała – przewodniczący rady powiatu, Daniel Śliński – wiceprezes MZHBiPM, Piotr Matejko – kierownik skupu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Siedlcach, Daria Bartnicka i Grzegorz Sopyła – koordynatorzy ds. skupu w Hochland Polska Sp. z o.o. Zakład w Węgrowie, Józef Romańczuk – dyrektor oddziału MODR w Siedlcach, Katarzyna Zybert – z oddziału MODR w Siedlcach, Beata Zdanowska – naczelnik z Biura Powiatowego ARiMR w Siedlcach.

Głównym punktem spotkania było podsumowanie wyników oceny użytkowości mlecznej za 2020 rok, które przedstawił Michał Rodak z PFHBiPM.

Rekordzistą powiatu siedleckiego w 2020 roku został Szczepan Wysokiński z miejscowości Radomyśl zdobywając jednocześnie czwarte miejsce w województwie mazowieckim. Jego stado 80 sztuk osiągnęło średnią wydajność na poziomie 14 201 kg mleka o zawartości tłuszczu 3,55% i białka 3,24%. Drugie miejsce z wydajnością średnią 13 328 zajął Marek Szaniawski z Wólki Soseńskiej. Przy tak wysokiej wydajności na uwagę zasługują parametry mleka krów Marka Szaniawskiego, gdyż średnia zawartość tłuszczu wynosi 3,95%, a białka 3,57%. Trzecie miejsce w powiecie siedleckim zdobył Albert Borkowski z miejscowości Borki Paduchy. Jego stado ponad 70 sztuk wyprodukowało średnio 12 680 kg mleka. Niewiele mniejszą wydajność 12 602 kg osiągnął w tej samej miejscowości Marek Kowieski. Piąte miejsce zajął Adam Jankowski z Zabłocia osiągając średnią wydajność 11 535 kg mleka. Kolejne miejsca do 10 zajęli Andrzej Skup z miejscowości Księżopole Jałmużny, Krzysztof Michałowski z Łysowa, Jacek Czerski z miejscowości Księżopole Smolaki, Kazimierz Ksionek z miejscowości Mokobody Kolonia i Mariusz Skup, z miejscowości Księżopole Jałmużny.

Najlepszą wydajność w powiecie łosickim osiągnął utrzymujący 30 krów, Zbigniew Jan Czajka z miejscowości Krzywośnity, dojąc 12 600 kg mleka w laktacji o zawartości tłuszczu 3,93% i białka 3,34%. Drugie miejsce w tym powiecie zajęła Irena Sinica z miejscowości Hruszew. Od niespełna 50 krów osiągnęła ona średnią wydajność 11 694 kg mleka o zawartości tłuszczu 3,96% i białka 3,52%. Trzecie miejsce zajął Andrzej Mikołajczuk z miejscowości Bejdy ze średnią wydajnością 10 796 kg mleka. Na czwartym miejscu z wydajnością 10 229 kg uplasował się Andrzej Demianiuk z miejscowości Próchenki. Piąte zajął Jan Jaworski z miejscowości Klimy ze średnią wydajnością 10 188 kg. Kolejne miejsca do 10 zajęli: Aneta Szałucha z Kobylan, Jarosław Prokopiak z miejscowości Próchenki, Andrzej Rypina z miejscowości Walim, Dariusz Rypina z Nowej Kornicy i Krzysztof Derkacz z Patkowa.

Już od ponad 10 lat relacjonujemy spotkania hodowców z Siedlecko-Łosickiego Koła Hodowców Bydła i Producentów Mleka i obserwujemy ciągły wzrost wydajności rekordzistów z tych dwóch powiatów. Przykładowo w 2013 roku Szczepan Wysokiński był najlepszym hodowcą powiatu i województwa ze średnią wydajnością 12 362 kg. Najlepszy hodowca z powiatu łosickiego miał wówczas średnią wydajność nieco ponad 9000 kg.

Wyróżniono także hodowców krów, których wydajność życiowa przekroczyła 100 tys. kg mleka. Drugie miejsce w województwie mazowieckim zajęła Paula 1 Ewy Zalewskiej z miejscowości Czarnowąż z wydajnością 109 684 kg. Mećka 11 Szczepana Wysokińskiego osiągnęła pułap 102 554 kg mleka, sztuka Ewy Zalewskiej Jodła 13 dała 101 732 kg mleka.

O działalności Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka opowiedział jego wiceprezes Daniel Śliński.

– Skład osobowy naszego związku od początku kadencji się nie zmienia, ale dodam tylko, że od tej kadencji obligatoryjnie jedna osoba z koła powiatowego wchodzi do zarządu bez względu na jego wielkość. Chciałem wspomnieć, że Mazowiecki Związek podpisuje umowy z partnerami handlowymi, którzy oferują naszym członkom dogodne warunki zakupu ich produktów. Współpracujemy między innymi z Can Agri, Mazowieckim Centrum Hodowli i Rozrodu w Łowiczu, Chemirolem, z firmą Żar z Siedlec, Ubojnią Eco-Beef w Węgrzynowie, należącą do grupy Agraimpex, Małopolską Hodowlą Roślin oraz firmami zajmującymi się fotowoltaiką – powiedział Daniel Śliński.

r e k l a m a

Józef Nuckowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a