warmińsko-mazurskie
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wypowiedział umowę dzierżawy na wspomniane 239 ha. Rolnicy w 2020 roku otrzymali informację, jak będzie wyglądać restrukturyzacja tzw. gospodarstwa Tylice. Pisaliśmy o tej sprawie kilkakrotnie. Plan sporządzony 26 listopada 2020 roku przez oddział KOWR w Olsztynie według pierwotnych założeń obejmował: 9 nieruchomości o powierzchni 80,5 ha przeznaczonych do dzierżawy w trybie przetargu nieograniczonego na 3 lata, sprzedaż 0,16 ha oraz dzierżawę 159 ha (14 nieruchomości) w trybie przetargu ograniczonego dla rolników indywidualnych na 10 lat.
Jak informuje centrala KOWR: „Grunty będące w posiadaniu poprzedniego dzierżawcy zostały przejęte do dyspozycji KOWR 7 czerwca 2021 roku wraz z produkcją w toku na powierzchni 160,95 ha obejmującą: zasiewy pszenicy na powierzchni 116,87 ha, rzepaku ozimego na powierzchni 6,00 ha, kukurydzy na ziarno na powierzchni 38,08 ha.
Łączna wartość zasiewów została oszacowana na 764 tys. zł. Z uwagi na znajdujące się na nieruchomości obiekty budowlane, w tym również zamieszkałe, jak również grunty z zasiewami pszenicy, rzepaku oraz kukurydzy, a także na terminy i zabiegi agrotechniczne, racjonalnym rozwiązaniem jest wydzierżawienie przedmiotowej nieruchomości na rzecz Spółki Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, z zapewnieniem możliwości wyłączenia odpowiedniego areału gruntów na rzecz rolników indywidualnych.
Zainteresowanie dzierżawą przedmiotowej nieruchomości wyraziła Spółka Stadnina Koni „Nowe Jankowice” znajdująca się w wykazie jednoosobowych spółek hodowli roślin uprawnych lub hodowli zwierząt gospodarskich o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej (…). KOWR zaproponował czynsz 1267,24 dt pszenicy za cały areał obejmujący 239,8644 ha wraz z zabudowaniami”.
– Warunkiem zawarcia umowy dzierżawy jest zakup produkcji w toku. W koncepcji wydzierżawienia nieruchomości na rzecz spółki Skarbu Państwa przewidziana została możliwość wyłączenia z umowy dzierżawy 117,8122 ha na rzecz rolników indywidualnych – wyjaśnia Wojciech Adamczyk z Wydziału Medialnego i Rzecznika Prasowego KOWR w Warszawie.
Jednym z rolników, który nie kryje zdziwienia procedowaniem przekazania gruntów, jest hodowca bydła Tomasz Kopański.
– Składałem wielokrotnie pisma o dzierżawę poszczególnych działek, a także podpisałem grupowy wniosek do instytucji rolniczych. Jednak na nic nasze pisma – podsumowuje młody rolnik.
– Jako radni Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej z gminy Nowe Miasto Lubawskie wyraziliśmy sprzeciw wobec wydzierżawienia ziemi spółce Skarbu Państwa. Złożyłem wniosek o wdrożenie planu restrukturyzacji z jesieni 2020 roku opracowanego przez KOWR – podkreśla rolnik Henryk Różyński.
Redakcja „Tygodnika Poradnika Rolniczego” zwróciła się do Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej z wnioskiem o przekazanie protokołu posiedzenia ostatniej rady w powiecie nowomiejskim. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację: „Protokoły są zatwierdzone i podpisane przez przewodniczącego danej rady powiatowej i przyjęte podczas kolejnego posiedzenia rady. Powyższa procedura oznacza, iż protokół z posiedzenia Rady Powiatowej W-MIR w powiecie nowomiejskim biuro Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej przekaże po zakończeniu spraw proceduralnych” – informuje Sylwia Bałdyga z biura W-MIR. O dalszych losach nieruchomości będziemy informować na naszych łamach.