Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Susza nie odpuszcza, straty można zgłosić też po zbiorach

Data publikacji 11.08.2021r.

Od 1 czerwca do końca lipca 2021 roku średnia wartość klimatycznego bilansu wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, nadal była ujemna. Suszę rolniczą stwierdzono w 16 województwach. Zdecydowanie największe niedobory wody odnotowano w województwach pomorskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim, w których susza wystąpiła w 13 uprawach. W województwach mazowieckim, śląskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim stwierdzono ją w 11–12 uprawach.

Największą suszę odnotowano w uprawach kukurydzy. Dane IUNG wskazują, iż susza w tej uprawie postępuje. Z powodu niedoboru opadów kukurydza ucierpiała w 1045 gminach (42,19% gmin Polski), najbardziej w województwach mazowieckim, wielkopolskim, lubelskim oraz łódzkim.

Wysychały również rośliny strączkowe. Niedobór opadów w tych uprawach dotknął 27,49% gmin Polski. W 321 gminach susza spowodowała straty w uprawach zbóż jarych, a w 179 – ozimych. W 7% gmin niedobór opadów wystąpił także w uprawach ziemniaków, a w 1,4% – buraków cukrowych.

Przypominamy rolnikom, iż szkody spowodowane przez suszę muszą oszacować sami za pomocą aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” (https://aplikacje.gov.pl/app/susza). Wypełnione wnioski, po uzupełnieniu informacji o wszystkich uprawach, należy podpisać profilem zaufanym i wysłać w aplikacji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy składa się do 15 października, niezależnie od okresu potwierdzenia suszy w raportach z monitoringu suszy. Aplikacja daje możliwość kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej prowadzony przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Rolnik nie może wpisać większych strat, niż wynika to z raportu Instytutu. Ponadto, jeśli z raportu będzie wynikało, iż w danej gminie susza, np. w kukurydzy, nie wystąpiła, gospodarz nie będzie mógł zgłosić w niej strat, nawet jeśli takowe poniósł.

Uczulamy rolników, iż jeśli mają jeszcze na polu jakieś uprawy, np. kukurydzę, buraki lub ziemniaki, by nie potwierdzali zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku o oszacowanie strat profilem zaufanym. Podpisanie wniosku uruchamia bowiem proces generowania protokołu strat, który przekazywany jest do zatwierdzenia przez wojewodę. Na tym etapie nie można już dokonywać kolejnych zgłoszeń.

Co ważne, aplikacja zawiera informacje o wysokości i rozmiarze szkód z IUNG, dlatego zbiór plonów nie ma wpływu na szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy. Rolnik może więc zgłosić szkody spowodowane przez suszę, gdy danej uprawy nie będzie już na polu. Nie może jednak zrobić tego później niż 15 października br. ms

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a