W te żniwa rolnicy zbiorą o około 4% mniej zbóż niż przed rokiem. Jak wynika z wstępnych szacunków GUS, zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą około 27,4 mln t, z czego 21 mln t to zboża ozime. Rzepaku i rzepiku zjedzie z pól około 3,2 mln t, tj. o około 4% więcej od zebranych w ubiegłym roku.
Produkcję warzyw gruntowych GUS ocenia na około 3,9 mln t, tj. o blisko 2% mniej od ubiegłorocznej. Z kolei zbiory owoców z drzew będą o 3,3% wyższe i wyniosą ponad 4,0 mln t, a z krzewów owocowych i plantacji jagodowych wyższe o 0,5% (0,6 mln t).
GUS oszacował, iż powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w bieżącym roku jest o około 1% mniejsza od ubiegłorocznej i wynosi ponad 6,3 mln ha.
Najpopularniejszym zbożem pozostaje pszenica, którą obsiano 2,4 mln ha. Na drugim miejscu plasuje się pszenżyto (około 1,3 mln ha). Kolejne miejsca zajmują: żyto (około 0,8 mln ha), jęczmień i mieszanki zbożowe (po około 0,7 mln ha) oraz owies (ponad 0,5 mln ha).
Wstępnie szacuje się, że plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 43,2 dt/ha i będą o 4% niższe od ubiegłorocznych. Zarówno plony zbóż ozimych, jak i jarych są mniejsze o około 3% od tych uzyskanych w 2020 roku i wyniosą odpowiednio 46,3 dt/ha oraz 35,1 dt/ha. Jak szacuje GUS, rzepakiem i rzepikiem obsiano w tym sezonie około 1 mln ha. Jest to powierzchnia większa w porównaniu z tą z ubiegłego sezonu o około 2%.
Ziemniakami obsadzono areał nieco większy niż w ubiegłym roku, tj. ponad 0,2 mln ha. Wstępnie szacuje się, że powierzchnia uprawy buraków cukrowych wyniesie około 0,25 mln ha i będzie zbliżona do tej z 2020 roku.
Analitycy z GUS ocenili plony pierwszego pokosu traw łąkowych w przeliczeniu na siano na około 28,5 dt/ha, natomiast zbiory z łąk (w przeliczeniu na sioano) na około 7,3 mln t. ms