Część dzieci sama dzieli się przeżyciami ze szkoły, z innych trzeba dosłownie wyciągać informacje o tym, jak było w szkole, zwłaszcza kiedy wydarzyło się coś przykrego. Jeśli twoje dziecko jest raczej nieśmiałe, istnieją sposoby, by otworzyło i się podzieliło wrażeniami. Oto kilka z nich.
1. Zadawaj pytania otwarte. Jeśli zadasz pytanie, na które odpowiedzieć można tylko „tak” lub „nie”, taką odpowiedź otrzymasz. Powiedz np.: „Jaka jest najfajniejsza rzecz, jaką robiłeś dziś w szkole?”
2. Zacznij od zwrócenia uwagi na fakty, które dotyczą twojego pytania. Dzieciom często trudno jest odpowiadać na pytania, które „spadają z nieba”. Podkreślenie faktów da dziecku coś, do czego może się odnieść. Powiedz: „Wiem, że macie w tym roku więcej dzieci w klasie. Jak to jest, kiedy jest was więcej?”.
3. Opowiedz też o sobie. Kiedy ktoś ma ci się z czegoś zwierzyć, łatwiej jest rozmawiać, kiedy ty też zdradzisz coś o sobie. Powiedz np.: „My na przerwie zawsze graliśmy w zbijaka. A wy co dziś najchętniej robicie?”.
4. Unikaj pytań negatywnych. Jeśli wydaje ci się, że coś się dziecku nie powiodło, w twoich pytaniach naturalnie może pojawić się negatywny ton i słowa takie, jak „smutny” czy „biedny”. Pytanie w pozytywny sposób pomoże dziecku opowiedzieć o swoich problemach. Powiedz np.: „Słyszałam, że usiadłaś dziś z tymi nowymi koleżankami na długiej przerwie. O czym rozmawiałyście?”.