Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Zmiana powierzchni gruntów objętej płatnościami

Data publikacji 17.08.2021r.

XOd dwóch lat pobieram płatności rolno-środowiskowe. Mam kłopoty ze zdrowiem. Czy można zmniejszyć powierzchnię gospodarstwa rolnego objętego płatnościami, np. przekazując część gruntów rolnych synowi? Czy mogę zlecić wykonanie pewnych prac polowych osobom trzecim?

YKwestie zmiany powierzchni reguluje § 6 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 marca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne” objętego PROW 2014–2020. Wskazuje on, że wielkość obszaru objętego zobowiązaniem oraz miejsce realizacji tego zobowiązania nie podlegają zmianie w trakcie jego realizacji, z wyjątkiem:

zmiany wielkości obszaru objętego zobowiązaniem w ramach wariantu 2.1 (pakiet 2. Ochrona gleb i wód: a) wariant 2.1. Między­plony), lecz nie więcej niż o 15% w stosunku do wielkości obszaru objętego tym zobowiązaniem w pierwszym roku jego realizacji, lub zmiany miejsca realizacji tego zobowiązania,

zmiany wielkości obszaru objętego zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym w ramach danego wariantu pakietu wymienionego w § 4 ust. 1 pkt 6 (pakiet 6. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie) lub zmiany miejsca jego realizacji.

Rozporządzenie wskazuje także, że w przypadku przeniesienia posiadania części gruntów położonych na obszarze objętym zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym w ramach wariantu 2.1, wielkość obszaru objętego tym zobowiązaniem może podlegać zmianie, lecz nie więcej niż o 15% w stosunku do wielkości obszaru objętego tym zobowiązaniem po dokonaniu przeniesienia posiadania tych gruntów. Natomiast wielkość obszaru objętego zobowiązaniem w ramach wariantu 2.1 (pakiet 2. Ochrona gleb i wód: a) wariant 2.1. Międzyplony) kontynuowanym przez innego rolnika na tych gruntach, których posiadanie zostało przeniesione, może podlegać zmianie, lecz nie więcej niż o 15% w stosunku do wielkości obszaru tych gruntów.

W ramach realizacji zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatycznego rolnik może dokonywać zmiany uprawianych roślin lub miejsca ich uprawy objętych tym zobowiązaniem, pod warunkiem że mimo dokonania tych zmian są spełnione warunki przyznania płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej z tytułu realizacji tego zobowiązania. Zmiany te są natomiast zgodne z zasadami wymienionymi powyżej. W przypadku uprawy drzew owocowych lub w przypadku trwałych użytków zielonych lub obszarów przyrodniczych zmiany są niedopuszczalne.

Ponadto zgodnie z § 29 wymienionego rozporządzenia, w przypadku przeniesienia w wyniku umowy sprzedaży, dzierżawy lub innej umowy posiadania gruntów lub stada objętych zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym podjętym przez rolnika, które nastąpiło po doręczeniu decyzji w sprawie przyznania pierwszej takiej płatności, nowemu posiadaczowi tych gruntów lub stada mogą być przyznane kolejne płatności, jeżeli spełnione są wymagania określone w przepisach.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 22 stycznia 2020 r. (sygn. akt: III SA/Po 509/19) orzekł, że rolnik nie jest zobowiązany do bezpośredniej pracy na gruntach. Nie musi więc stosownych czynności agrotechnicznych wykonywać osobiście. Posiadanie gruntu może polegać na zlecaniu osobom trzecim dokonania stosownych zabiegów. Istotne jest jednak to, aby rolnik miał decyzyjność, jak, co, gdzie i kiedy na gruncie zasiać, komu i kiedy zlecić prace polowe. Prace te nie mogą mieć charakteru sporadycznego, ale muszą trwać przez cały rok kalendarzowy. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a