Od 6 lipca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o zwrot kosztów wydatków poniesionych na działania bioasekuracyjne zabezpieczające stada trzody chlewnej przed afrykańskim pomorem świń. Refundacja będzie obejmowała do 50% wydatków poniesionych na zakup mat dezynfekcyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego, sprzętu do wykonywania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych. Środki finansowe będzie można przeznaczyć także na zabezpieczenie chlewni przed dostępem zwierząt domowych.
Rolnicy, którzy chcą skorzystać z dofinansowania bioasekuracji, muszą się spieszyć, gdyż wnioski można składać tylko do 27 sierpnia, dołączając do nich między innymi oryginały lub kopie faktur, rachunków, umów, które uwierzytelniają wydatki wraz z dowodami zapłaty potwierdzającymi ich poniesienie do dnia zakończenia terminu składania wniosków, oświadczenie o liczbie świń utrzymywanych w gospodarstwie, oświadczenia albo zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie.
Wdrożenie bioasekuracji jest niezbędne, by ochronić stado przed afrykańskim pomorem świń, a w przypadku wystąpienia ogniska ASF decyduje o ewentualnej wypłacie odszkodowania za wybite świnie. Za ochronę stada przed ASF odpowiadają przede wszystkim rolnicy i to oni muszą tak organizować produkcję, aby uniemożliwić wprowadzenie choroby. Przede wszystkim należy zabezpieczyć budynki przed dostępem dzikich zwierząt i osób postronnych.