Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Hodowcy pytają, Krowie na Zdrowie odpowiada

Data publikacji 23.08.2021r.

Zgłaszając się do programu Krowie na Zdrowie, każdy hodowca ma możliwość opisania problemu, z jakim boryka się w swoim gospodarstwie i poprosić ekspertów o pomoc oraz merytoryczną odpowiedź. Od początku działalności Krowie na Zdrowie już blisko 300 zagadnień znalazło rozwiązanie dzięki wiedzy ekspertów.

Czego dotyczą pytania kierowane do specjalistów programu: Piotra Kowalskiego (Barenbrug), Hanny Nowak (Corteva Agriscience), Krzysztofa Adamczyka (DeHeus) oraz Pawła Bauryczy (CLAAS)? Zdecydowanie najczęściej pytania dotyczą niełatwej sztuki prowadzenia użytków zielonych – to aż 60% spośród wszystkich napływających do programu pytań. Hodowcy proszą o rady związane z doborem odpowiedniej mieszanki traw na konkretne, nierzadko trudne w uprawie stanowiska. Pytają o sposoby pielęgnacji i renowacji pastwisk, o wytyczne agrotechniczne dla danych roślin, terminy siewów. Duży problem stanowią również choroby atakujące trawy. Hodowcy proszą o pomoc w zidentyfikowaniu oznak chorobowych, najczęściej rdzy brunatnej i żółtej.

Jednak problematyczne są nie tylko użytki zielone. Blisko 25% zapytań kierowanych do ekspertów Krowie na Zdrowie, dotyczy zagadnień związanych z żywieniem bydła. Wśród nich zdecydowanie najczęściej pojawia się problem ketozy w stadzie. Hodowcy proszą o wskazówki, jak zapobiegać temu zjawisku. Podobnie ma się sprawa w przypadku występowania kwasicy, mastitis czy schorzeń racic. Okazuje się także, że wiele trudności, szczególnie w wysokowydajnych stadach, stwarza wykrywanie rui.

Wiele pytań (aż 15% wszystkich zagadnień) dotyczy również przygotowania kiszonek i sianokiszonek. Realnymi problemami, z jakimi borykają się hodowcy, są trudności w przechowywaniu pasz objętościowych, które skutkują psuciem się zebranego materiału. Wśród próśb o radę znajdują się także kwestie dotyczące poprawy parametrów kiszonek, w tym niskich poziomów skrobi czy białka, zwalczania szkodników w uprawie kukurydzy czy sposobów na eliminację konkretnych gatunków chwastów występujących na pastwiskach, które obniżają jakość pasz. Na prośbę uczestników programu Krowie na Zdrowie, eksperci doradzają także w wyborze odmian kukurydzy, dostosowanych do profilu działalności i uprawy w gospodarstwach mlecznych.

Mimo że odpowiedzi na pytania kierowane są indywidualnie do poszczególnych fachowców, Krowie na Zdrowie postanowiło publikować je także na stronie internetowej programu tak, aby ze zgromadzoną wiedzą docierać do jak najszerszego grona zainteresowanych i pomóc jeszcze większej liczbie hodowców szukających rozwiązań konkretnych problemów. Aktualizowane na bieżąco treści są dostępne w zakładce Wasze pytania na stronie www.krowienazdrowie.pl.

Warto nadmienić, że przydatne hodowcom treści znajdują się także w poradniku „Vademecum użytków zielonych – czyli jak poprawić wydajność łąk i pastwisk”, który jest bezpłatnie kolportowany dla osób zapisanych do programu Krowie na Zdrowie oraz w nagraniach webinariów, dostępnych na kanale YouTube Krowie na Zdrowie.

Oprac. Beata Dąbrowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a