Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Kto usunie gniazdo szerszeni ze strychu

Data publikacji 23.08.2021r.

XNa naszej działce siedliskowej stoi stary drewniany dom po rodzicach. Na jego strychu zagnieździły się szerszenie. Jeden z nich mnie użądlił. Zadzwoniłam do Państwowej Straży Pożarnej, żeby strażacy przyjechali i usunęli gniazdo. Powiedziano mi, że powinnam wezwać wyspecjalizowaną firmę, która to zrobi. Czy PSP ma prawo odmówić pomocy w takiej sytuacji?

YZ żadnych przepisów dotyczących Państwowej Straży Pożarnej nie wynika obowiązek usuwania gniazd owadów, choć rzeczywiście przez lata PSP to robiła i nadal robi, jednak w ograniczonym zakresie.

Artykuł 1 ust. 2 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej przewiduje, że do podstawowych zadań Państwowej Straży Pożarnej należy m.in.:

rozpoznawanie zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń,

organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczych w czasie pożarów, klęsk żywiołowych lub likwidacji miejscowych zagrożeń.

Z kolei w art. 1 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej stwierdza się, że ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem poprzez:

zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia,

zapewnienie sił i środków do zwalczania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia,

prowadzenie działań ratowniczych.

Pod pojęciem innego miejscowego zagrożenia, według wymienionej wyżej ustawy, rozumie się zdarzenie wynikające z rozwoju cywilizacyjnego i naturalnych praw przyrody niebędące pożarem ani klęską żywiołową, stanowiące zagrożenie dla życia, zdrowia, mienia lub środowiska, któremu zapobieżenie lub którego usunięcie skutków nie wymaga zastosowania nadzwyczajnych środków. I właśnie likwidacja gniazd owadów mieści się w tym obszarze działań PSP. Nie oznacza to jednak, że straż ma w każdym przypadku taki obowiązek.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w 2009 roku wdrożył na obszarze całego kraju „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”. Wprowadzone procedury ujednoliciły zasady postępowania Państwowej Straży Pożarnej przy przyjmowaniu zgłoszeń i podejmowaniu ewentualnych interwencji związanych z zagrożeniami powodowanymi przez osy, szerszenie i roje pszczół.

W dokumencie tym podkreśla się, że zgodnie z art. 61 pkt. 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy obiektu. Istnieją wyspecjalizowane firmy, które usuwają roje lub gniazda owadów. Natomiast interwencje straży pożarnej związane z owadami błonkoskrzydłymi podejmowane są wyłącznie w przypadku stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi w obiektach, w których przebywają grupy dzieci lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się. W takich przypadkach przewiduje się doraźną ewakuację tych osób poza strefę zagrożenia i podjęcie niezbędnych kroków zmierzających do usunięcia owadów. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a