Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Problematyczna ulga na inwestycjesłużące ochronie środowiska

Data publikacji 01.09.2021r.

XMam pytanie o ulgę inwestycyjną w podatku rolnym. Wykonałem inwestycję, która według mnie wchodzi w zakres ochrony środowiska, ale wójt odmówił ulgi, twierdząc, że nie jest to inwestycja, którą można uznać za taką. Mam zamiar odwołać się do Kolegium Odwoławczego, a potem ewentualnie do Sądu Administracyjnego. Jakie są orzeczenia sądów w podobnych sprawach?

YWedług art. 13 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, płatnikom tego podatku przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na:

budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska,

zakup i zainstalowanie: deszczowni, urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę, urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód).

Wydatki te nie mogły jednak być sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Gdańsku w wyroku z 9 stycznia 2019 r. (sygn. akt: SA/Gd 1004/18) orzekł, że „do obiektów i urządzeń służących ochronie środowiska należy zaliczyć przykładowo: oczyszczalnie ścieków, filtry kominowe, urządzenia kanalizacyjne, nowoczesne systemy centralnego ogrzewania, urządzenia służące utylizacji odpadów. Należy jednak przyjąć, że obiekty te spełniają powyższy warunek, gdy służą bezpośrednio ochronie środowiska. Nie chodzi tu bowiem o jakikolwiek luźny czy pośredni związek z ochroną środowiska, pozytywny wpływ na środowisko ani też „nieszkodzenie” jemu.

Z kolei wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego siedziba w Opolu z 15 stycznia 2021 r. (sygn. akt: I SA/Op 242/20) wskazuje, że przez obiekty służące ochronie środowiska trzeba rozumieć takie obiekty, które zostały wzniesione w celu zachowania lub przywracania równowagi przyrodniczej. Zostały wybudowane z przeznaczeniem na ten cel, a więc z góry założono, że mają mu służyć. Nie spełniają tej funkcji silosy na sianokiszonkę. Silos pełni funkcje magazynowe, analogiczne do silosów na zboża, magazynów na nawozy, zbiorników biogazu. Każdy z tych obiektów ma określone przepisami prawa wymagania techniczne, których celem jest zapobieganie ich negatywnemu oddziaływaniu na środowisko. Nie są to jednak z pewnością obiekty służące ochronie środowiska.

Gdyby przyjąć taki kierunek wykładni, w istocie w gospodarstwie rolnym nie byłoby obiektów, które mogłyby korzystać z ulgi na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku rolnym.

Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Gdańsku w wyroku z 9 stycznia 2019 r. (sygn. akt: I SA/Gd 1003/18) orzekł, że zmiana sposobu przechowywania oleju napędowego ze zbiorników podziemnych, z beczek metalowych, z baków plastikowych na wygodne pod względem użytkowania zbiorniki na olej napędowy wraz z infrastrukturą towarzyszącą, tj. z różnego rodzaju zabezpieczeniami przed przedostaniem się paliwa do gleby, nie ma bezpośredniego związku z ochroną środowiska. Budowa tych zbiorników jest bowiem neutralna dla środowiska. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a