Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Hałas z baru zakłóca spokój

Data publikacji 06.09.2021r.

XObok mojego domu na wsi otworzono bar. Do późnych godzin wieczornych, zwłaszcza w weekendy, jest tam bardzo głoś­no. Jakie uprawnienia mają sąsiedzi, aby powrócił spokój?

YPrzede wszystkim należy poinformować prowadzących bar, że goście zachowują się zbyt głośno. Warto także zwrócić uwagę właścicielom baru na sankcje związane z ich zachowaniem, zwłaszcza po godzinie 22.00.

Według art. 51 Kodeksu wykroczeń, kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu (orzekanej w wymiarze od 5 do 30 dni), ograniczeniu wolności (na 1 miesiąc) albo grzywny (od 20 do 5000 zł).

Sąd Najwyższy w wyroku z 22 maja 2019 r. orzekł, że przedmiotem ochrony określonym w art. 51 k.w. jest prawo obywateli do niezakłóconego spokoju i porządku publicznego oraz niezakłócony spoczynek nocny. Nie powinny one być zakłócone jakimikolwiek zachowaniami wykraczającymi poza ogólnie czy też zwyczajowo przyjęte normy społecznego zachowania się. Poprzez zakłócanie rozumie się wywołanie gdzieś niepokoju, zamieszania naruszającego ustalony porządek, normy współżycia społecznego czy też naturalny bieg spraw, co w efekcie powoduje oburzenie, podenerwowanie lub zgorszenie.

Natomiast art. 144 Kodeksu cywilnego wskazuje, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę. Chodzi o tę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a