Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Kazimierski festiwal wrócił w pięknym stylu

Data publikacji 06.09.2021r.

Sześćset pięćdziesięcioro artystów ludowych z czternastu województw wzięło udział w zakończonym w ostatni weekend wakacji 55. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Festiwalowe jury podkreśliło bardzo wysoki poziom tegorocznej edycji imprezy.

lubelskie

Rok temu festiwal odbył się w mocno okrojonej z uwagi na pandemię formule. W tym roku udało się przeprowadzić imprezę z rozmachem, choć nie w tradycyjnym czerwcowym terminie.

Wielka mobilizacja i zapał

– Nadzwyczaj udana edycja. Jedna z najlepszych pod względem artystycznym i organizacyjnym. I to mimo tak trudnych warunków dla przygotowujących się do występu artystów – mówi Andrzej Wojtan, znawca kultury ludowej, dziennikarz, który na pierwszym swoim festiwalu w Kazimierzu był w 1967 roku z rodzicami jako kilkulatek.

Artyści mieli ograniczone możliwości spotkań, domy kultury często były zamknięte. Mimo to mobilizacja i zapał były olbrzymie, a efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. Uczestnicy po konkursowych występach bawili się na kazimierskim rynku do później nocy. To jest właśnie potęga folkloru, kultury ludowej.

Zdaniem Andrzeja Wojtana na szczególne wyróżnienie zasłużyły w tym roku, zarówno ze względu na liczbę uczestników, jak i ich poziom, województwa świętokrzyskie i podkarpackie.

– Warto zauważyć, że Świętokrzyskie po słabszym okresie miało w tym roku liczną reprezentację. To znaczy, że na tym terenie artyści ludowi działają aktywniej – zauważa Wojtan.

Baszty dla najlepszych

W kategorii kapel Basztę, nagrodę główną w wysokości 3 tys. zł, festiwalowe jury przyznało Kapeli im. Tadeusza Kubiaka z Leśmierza w województwie łódzkim. Trzy równorzędne pierwsze nagrody (po 2 tys. zł każda) otrzymali: Kapela Rodzinna Muzyka Poloków z Białego Dunajca (województwo małopolskie), Kapela Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego (województwo łódzkie) i Kapela Koźlarska Edmunda Hildenbrandta ze Zbąszyna (województwo wielkopolskie).

– Dziękujemy wszystkim, szczególnie naszym rodzinom i wszystkim najbliższym, którzy tak bardzo nam kibicowali – mówiła ze sceny Natalia Kamecka, skrzypaczka z Kapeli im. Tadeusza Kubiaka. Poinformowała przy okazji, że zespół podczas pandemii nie próżnował, bo nagrał płytę.

W kategorii zespołów śpiewaczych Baszta (3 tys. zł) została na Lubelszczyźnie. Jury przyznało nagrodę Zespołowi Śpiewaczemu z Godziszowa. Trzy równorzędne pierwsze nagrody (po 2 tys. zł) otrzymały: Zespół Śpiewaczy „Jaworzyncianki” z Jaworzynka (województwo śląskie), Zespół „Kalina” z Białego Dunajca (województwo małopolskie) i Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV (województwo lubelskie).

„Godziszowianki” powstały w 1971 roku. „Wykonują tradycyjny repertuar, wykorzystując ustny przekaz pieśni i melodii, kultywując dawne pieśni obrzędowe, przyśpiewki, ballady, tradycyjne pieśni religijne, pogrzebowe, śpiewane w archaicznej manierze i gwarze przekazane przez najstarszych mieszkańców Godziszowa” – napisał w festiwalowej gazecie „Burczybas” Mirosław Maksim, instruktor zespołu.

Iwona Sosnówka z zespołu „Godziszowianki” na pytanie, dlaczego wykonują właśnie taką, niełatwą w odbiorze i wymagającą skupienia muzykę, odpowiedziała:

– Ponieważ to jest piękna i wartościowa muzyka, którą warto przekazywać młodszym.

– Muzyka ludowa to muzyka bliska sercu – dodała Marianna Wieleba.

Skład zespołu uzupełniają: Marta Gajur, Anna Tylus, Danuta Powrózek, Krystyna Myszak i Jolanta Pizoń.

– Jestem bardzo dumna z dziewczyn, to nie jest ich pierwsza nagroda – mówi Agnieszka Jaskowska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Godziszowie. – Koniecznie trzeba wspomnieć o przyznanej w 2019 roku przez ministra kultury zaszczytnej nagrodzie im. Oskara Kolberga.

Poziom niebotyczny

Basztę w kategorii solistów instrumentalistów (2 tys. zł) otrzymał Zbigniew Butrym, instrumentalista z Janowa Lubelskiego (województwo lubelskie). Dwie równorzędne pierwsze nagrody (po 1100 zł) odebrali: Andrzej Budz, multiinstrumentalista z Dębna Podhalańskiego (województwo małopolskie) i Andrzej Frankiewicz, dudziarz z Kościana (województwo wielkopolskie). W kategorii solistów śpiewaków jury przyznało Basztę (1500 zł) Tomaszowi Słodyczce z Zębu (województwo małopolskie). Cztery równorzędne pierwsze nagrody powędrowały do: Janiny Pydo z Zastawia (województwo lubelskie), Ewy Kuprewicz z Żywej Wody (województwo podlaskie), Marcina Lićwinko z Rogużynka (województwo podlaskie) i Krystyny Hoduń z Rozkopaczewa (województwo lubelskie).

Jury pod przewodnictwem prof. Jana Adamowskiego podkreśliło „bardzo wysoki poziom artystyczny tegorocznej edycji festiwalu we wszystkich kategoriach”. Festiwal, jak co roku, odbywał się pod patronatem „Tygodnika Poradnika Rolniczego”. Pełna lista nagrodzonych i fotorelacja dostępne są na naszej stronie internetowej: www.tygodnik-rolniczy.pl.

Krzysztof Janisławski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a