Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Remont linii energetycznej na prywatnym gruncie

Data publikacji 06.09.2021r.

XZakład energetyczny zwrócił się do mnie o zgodę na wejście na grunt, żeby mógł przeprowadzić remont linii. Nie zaproponował mi za to żadnego wynagrodzenia. Kiedy odmówiłem, pracownicy zakładu zagrozili, że wejdą na mój grunt na podstawie decyzji starosty. Czy jest to możliwe bez mojej zgody?

YArtykuł 124b ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami przewiduje, że starosta ma prawo w drodze decyzji zobowiązać właściciela, użytkownika wieczystego lub osobę, której przysługują inne prawa rzeczowe do nieruchomości, do jej udostępnienia przedsiębiorstwu przesyłowemu, jeżeli osoby te nie wyrażają na to zgody. Decyzja o zobowiązaniu do udostępnienia nieruchomości może być także wydana w celu zapewnienia dojazdu umożliwiającego wykonanie czynności.

Obowiązek udostępnienia nieruchomości może być ustanowiony na czas nie dłuższy niż 6 miesięcy. Decyzji o udostępnieniu nieruchomości nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności i podlega ona egzekucji administracyjnej.

Za udostępnienie nieruchomości oraz szkody powstałe na skutek wykonanych prac będzie Panu przysługiwać odszkodowanie w wysokości ustalonej między Panem a zakładem energetycznym. Jeżeli do takiego uzgodnienia nie dojdzie w terminie 30 dni, licząc od dnia, w którym upłynął termin udostępnienia nieruchomości określony w decyzji, wysokość odszkodowania ustali starosta. Jak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 maja 2021 r. (sygn. akt: I OSK 2522/18), przepis art. 124b ustawy o gospodarce nieruchomościami nie wymaga przeprowadzenia rokowań w jakiejkolwiek formie. Wystarczy brak zgody właściciela gruntu na udostępnienie nieruchomości. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a