Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Tygodnik Poradnik Rolniczy 37/2021 str. 53

Data publikacji 06.09.2021r.

Marian Ilnicki w rolnictwie pracował nieprzerwanie od najmłodszych lat – wcześniej na gospodarstwie rodziców, następnie w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Witkowo, do której został skierowany po odbyciu służby wojskowej.

W uznaniu wielkiego zaangażowania oraz obowiązkowości i zdolności organizacyjnych Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni w 1958 r. wybrało go na stanowisko prezesa zarządu RSP w Witkowie i funkcję tę powierzało mu systematycznie.

      

W uznaniu wybitnych zasług Prezes Marian Ilnicki został w roku 2000 w Pałacu Prezydenckim odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Ponadto prezes Ilnicki odznaczony został m.in.:

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski;

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski;

Złotym Krzyżem Zasługi;

Srebrnym Krzyżem Zasługi;

<p style="margin-left:36pt">· Odznaką Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego;

<p style="margin-left:36pt">· Odznaką Zasłużony dla RSP.

W roku 1984 został wpisany do księgi "Zasłużony dla Ziemi Szczecińskiej".

Prezes Ilnicki lubił konfrontować wyniki naszej spółdzielni z najlepszymi osiągnięciami w skali kraju. Stąd uczestnictwo Spółdzielczej Agrofirmy w najbardziej prestiżowych krajowych i regionalnych wystawach i konkursach.

Efektem tego uczestnictwa są liczne puchary Prezesa Rady Ministrów, nagrody Ministra Rolnictwa, Nominacja do Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz inne liczne nagrody i wyróżnienia.

Szczególnym wyróżnieniem było uhonorowanie Spółdzielczej Agrofirmy Orderami Sztandaru Pracy II i I klasy.

       Największym bowiem powodem do chwały Prezesa Mariana Ilnickiego, dziełem jego życia i świadectwem jego sukcesu jest wspaniały rozkwit, do którego doprowadził Spółdzielczą Agrofirmę Witkowo.

Dzięki podejmowaniu działań innowacyjnych prezes Marian Ilnicki przekształcił Witkowo w ważny ośrodek propagowania nowoczesnych osiągnięć w technologii produkcji rolniczej oraz nowoczesnych i efektywnych metod organizacji produkcji i zarządzania przedsiębiorstwem spółdzielczym.

Z doświadczeń Witkowa korzystają naukowcy i studenci nie tylko uczelni szczecińskich, lecz także innych uczelni polskich i zagranicznych.

W Witkowie organizowane są międzynarodowe konferencje naukowe. Spółdzielnię odwiedzają delegacje naukowców, polityków, spółdzielców, rolników i studentów zarówno z Zachodu, jak i ze Wschodu.

       Prezes Marian Ilnicki wykazywał nieprzeciętne zdolności organizacyjne i przywódcze. Posiadał także znakomite wyczucie i świetną orientację w zakresie trudnej i skomplikowanej problematyki ekonomicznej, o czym najlepiej świadczą dobre wyniki ekonomiczne Spółdzielczej Agrofirmy Witkowo.

       Prezes Marian Ilnicki potrafił z małej spółdzielni gospodarującej w sposób tradycyjny stworzyć nowoczesne, duże przedsiębiorstwo przodujące w kraju i znane poza jego granicami.

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a