Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Zwrot akcyzy za paliwo za grunty oddane w dzierżawę

Data publikacji 06.09.2021r.

XW lipcu oddałem część gruntów rolnych w dzierżawę. Czy przysługuje mi zwrot paliwa za nie do czasu oddania w dzierżawę?

YMoim zdaniem tak, co potwierdza Samorządowe Kolegium Odwoławcze w decyzji z 24 października 2018 r. (sygn. akt: SKO 4203/8/18). Wskazano w niej, że skoro strona była producentem rolnym w okresie ponoszenia wydatków na zakup oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, to nawet gdyby wydzierżawiła grunty tego gospodarstwa przed złożeniem wniosku o zwrot podatku akcyzowego, nie pozbawia jej to prawa do otrzymania tego zwrotu podatku w granicach limitu określonego w art. 4 ust. 2 i ust.  3 ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. z 2015 r., poz. 1340). Ponosiła ona bowiem w tym okresie koszty zakupu oleju napędowego. Przepis art. 6 ust.  3 wymienionej ustawy wskazuje bowiem jedynie, że do wniosku o zwrot podatku dołącza się faktury VAT albo ich kopie stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w trakcie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku.

Natomiast Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Olsztynie w wyroku z 29 listopada 2018 r. (sygn. akt: I SA/Ol 563/18) orzekł, że „skoro ustawodawca założył, że ubieganie się o zwrot podatku trwa nawet kilka miesięcy od daty nabycia oleju napędowego, to wyzbycie się gospodarstwa rolnego i utrata statusu producenta rolnego na moment złożenia wniosku nie może determinować prawa do zwrotu podatku. Wyzbycie się posiadania gruntów rolnych przed terminem uprawniającym do złożenia wnios­ku, z uwagi na długotrwały proces jego zwrotu oraz cel wprowadzenia tej regulacji (częściowy zwrot wydatków z tytułu zakupu oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej), nie powinno być przeszkodą do złożenia wniosku o zwrot podatku, o ile spełniono pozostałe warunki.

Wprowadzone w art. 5 ust. 1 ustawy wyrażenia „będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego” odnosi się do określenia właściwości organu uprawnionego do rozpoznania wniosku, a nie zachowania prawa do złożenia wniosku”. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a