Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

OSM w Piaskach – kontynuacja i rozwój

Data publikacji 15.09.2021r.

Przy wysokiej frekwencji Walne Zebranie Delegatów OSM w Piaskach jednogłośnie zdecydowało o przyjęciu absolutorium za 2020 r. dla zarządu oraz przyjęciu sprawozdania z działalności rady nadzorczej.

lubelskie

Delegaci OSM w Piaskach i ich goście spotkali się 8 września w Pełczynie. Uwagę zwracała wysoka, niewiele odbiegająca od stuprocentowej, frekwencja. Zebranie tradycyjnie prowadził Władysław Ciołek, kierownik działu skupu mleka i wiceprzewodniczący rady nadzorczej. Sekretarzem zebrania została Krystyna Żmuda, asesorami Mariusz Winiarczyk i Artur Włosek.

W skład komisji mandatowo-skrutacyjnej weszli: Mariusz Matys, Jan Świtacz i Joanna Listopad. Komisję uchwał i wniosków tworzyli: Piotr Ziętek, Adam Stamirowski oraz Jadwiga Grzeszczak. Do komisji wyborczej delegaci wybrali Krzysztofa Matysa, Jana Cichorza i Tomasza
Augustyniaka.

r e k l a m a

Rośnie sprzedaż spółdzielni

Twarogi od lat są wiodącym produktem OSM w Piaskach. Ich produkcja rok do roku (2019–2020) wzrosła. W tym samym czasie o 1,02% wzrosła też sprzedaż spółdzielni. Natomiast w okresie 2015–2020 łączna sprzedaż zwiększyła się aż o 67,24%.

Spółdzielnia skupuje mleko od hodowców z ponad 20 gmin. Najwięcej dostawców ma w gminie Piaski i Mełgiew. Ich liczba w 2020 r. się zmniejszyła, nieznacznie zmniejszyła się też dynamika skupu, wzrosła natomiast średnia cena brutto surowca.

Prezentujący sprawozdanie zarządu z działalności spółdzielni w 2020 r. prezes Mirosław Domański zwrócił w tym kontekście uwagę na problem prywatnego, nieregulowanego przez państwo skupu mleka. – Prywatni skupujący to wielkie zagrożenie. Razem z gigantami oraz podmiotami zagranicznymi walczą o mleko i wydzierają nam dużych dostawców. Stracą na tym wszyscy. Rolą rządu jest stworzenie ram, które ucywilizowałyby rynek. Należałoby też przygotować działania osłonowe ograniczające niekorzystne skutki wpływu na branżę rosnących z miesiąca na miesiąc kosztów produkcji. Niestety, takich działań nie widać.

Niekorzystne otoczenie biznesu

Te rosnące koszty to m.in. postępujący wzrost cen energii, paliw, wywozu śmieci, usług, kosztów pracy i zakupu surowca. Obecne wysokie ceny mleka nie pozwalają na jego korzystne spieniężenie.

To wszystko nie może nie pozostać bez wpływu na wzrost cen produktów z Piask, co z kolei oznacza ryzyko spadku sprzedaży. Lista niekorzystnych czynników mających wpływ na prowadzenie działalności jest dłuższa. Pracownicy oczekują wyższych wynagrodzeń, bywa że po uzyskaniu pierwszych szlifów w zakładzie wybierają zatrudnienie za granicą. Pandemia sprawiła, że branża mleczarska stała się nieprzewidywalna i dynamiczna a o sukcesie spółdzielni w dużej mierze decyduje cena jednostki tłuszczowej, na którą nie ma ona żadnego wpływu.

Postępuje też inny, niekorzystny proces. Wciąż zmniejsza się liczba lokalnych sklepów. Nie wytrzymują konkurencji z coraz silniejszymi sieciami. – Handel zdominowany przez sieci skutecznie dusi swoich dostawców – mówił prezes Domański. – Aby przetrwać, musimy się ciągle zmieniać i dostosowywać do zmieniających wymagań. W tym celu opracowujemy nowe, wysokiej jakości produkty i opakowania o przyciągającym wzrok wyglądzie.

Pisząc o produktach z Piask warto wspomnieć o nowych propozycjach spółdzielni, czyli kefirze w szklanej butelce i jogurcie w słoiczku powstającymi we współpracy z Robico. Na rynku pojawił się też jogurtowy napój orzeźwiający Ayran typu tureckiego. OSM w Piaskach jest drugim w Polsce producentem napoju jogurtowego takiego typu. To oczywiście produkty z czystą etykietą.

Żeby konkurować jakością i innowacyjnością, trzeba inwestować. Prezentowana podczas walnego zebrania lista inwestycji spółdzielni jak co roku była długa. Warto wspomnieć o doprowadzeniu przyłącza energetycznego do miejsca, gdzie zaplanowane jest uruchomienie w przyszłości nowej stacji transformatorowej. To pierwszy krok do inwestycji, której realizacja pozwoli radykalnie obniżyć horrendalne ceny za prąd.

Zmniejszeniu kosztów energii służy też jej pozyskiwanie z paneli fotowoltaicznych. Ta inwestycja, podobnie jak modernizacja oczyszczalni ścieków dowodzi, że spółdzielnia poważnie traktuje zielone technologie.

Jednak w tym momencie wszystkie inwestycje są wstrzymane ze względu na dużą niepewność w branży.

r e k l a m a

Kierunki działania

Prezes Domański mówiąc o priorytetach na kolejny rok wymienił m.in. nowe produkty i kolejne rynki zbytu. Jedno i drugie ma służyć umacnianiu pozycji spółdzielni na rynku. – Konieczne jest też dalsze obniżanie kosztów skupu mleka, modernizacja i zakup urządzeń, poprawa jakości skupowanego mleka, maksymalizowanie przerobu mleka poprzez poszerzanie bazy skupowej, dbanie o dotychczasowych odbiorców, poprawa atrakcyjności ofertowej zgodnie z nowymi trendami, prowadzenie oszczędnej gospodarki energetycznej i wodnej oraz utrzymywanie ceny skupowanego mleka na poziomie średniej krajowej. Drogą do zmniejszania kosztów jest większa sprzedaż i to jest największe wyzwanie
– wyliczał prezes.

Przewodniczący RN Ryszard Fijałkowski w swoim sprawozdaniu mówił m.in. o wpływie pandemii na pracę rady. A także odniósł się do odejścia w ostatnim czasie dwóch członków spółdzielni. – Pierwszego odejścia spodziewaliśmy się, drugie było dużym zaskoczeniem. Zrobiliśmy bardzo dużo, żeby do niego nie doszło. Nie udało się, po ludzku było nam przykro. Życzymy obu panom wszystkiego najlepszego – powiedział.

Na koniec tej części zebrania Tadeusz Maliborski reprezentujący KZSM Zw. Rew. wypowiedział się na temat bilansu spółdzielni. – Badane sprawozdanie finansowe przedstawia rzetelnie i jasno obraz finansów spółdzielni w 2020 r. Nie ma uwag i zastrzeżeń, wypracowany został zysk netto – stwierdził. Przypomniał też, że niska rentowność w spółdzielczości to norma. – Rentowność na poziomie 1–1,5% to sukces. Bo spółdzielnia nie jest spółką z o.o. czy grupą kapitałową nastawioną na wysokie zyski.

Absolutorium
udzielone jednogłośnie

Walne Zebranie Delegatów OSM w Piaskach jednogłośnie zdecydowało o absolutorium dla prezesa Mirosława Domańskiego. Taką samą decyzję podjęło w sprawie absolutorium za 2020 r. dla jego zastępców: Franciszka Sobieszczańskiego (obecnie na emeryturze) i Małgorzaty Żmudy. Delegaci wybrali też nowego członka rady nadzorczej, został nim Gabryel Szadkowski.

Zdecydowano również o zmianach w statucie spółdzielni. Zakładają one zmniejszenie liczebności RN i zarządu oraz umożliwiają działanie zarządu w składzie jednoosobowym.

Krzysztof Janisławski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a