lubelskie
Pierwszym prezesem OSP w Białej został Stanisław Chmiel i to on musiał się zmagać z typowymi dla początków działalności problemami. Brakowało sprzętu, nie było siedziby. – Do akcji strażacy jeździli furmankami z bosakami i sprzętem burzącym – przypominał dawne dzieje obecny prezes OSP Stanisław Zdybel. Mimo tych trudności przybywało chętnych do uczestnictwa w działaniach druhów z Białej. Rozpoczęło się gromadzenie materiałów budowlanych na remizę.
r e k l a m a
Bogu na chwałę,
ludziom na pożytek
Prezes Zdybel zapamiętał z dzieciństwa pewną scenę. – Przez Kapkaz jechała furmanka a ludzie wynosili deski i bale na budowę – wspominał podczas uroczystości. – Budynek strażacki powstał obok kuźni na Wodończy. Kilka lat później w 1967 r. druhowie i cała lokalna społeczność, cieszyli się już z murowanej strażnicy. Jej otwarcie zostało połączone z przekazaniem jednostce samochodu bojowego Star 25 ze zbiornikiem na wodę. Pierwszymi kierowcami zostali dh Józef Miś i dh Jan Pudło.
W 1997 r. jednostka otrzymała samochód gaśniczy Jelcz GCBA 6/32 a w 2014 r. nastąpiło włączenie OSP w Białej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Trzy lata wcześniej, w 2011 r., czyli w 50-lecie jednostki, nastąpiło uroczyste otwarcie zmodernizowanej strażnicy (parter) i przekazanie sztandaru. W 2015 r. gotowe było piętro. Z pięknego budynku korzystają nie tylko strażacy, służy on społeczności Białej Pierwszej i Białej Drugiej oraz sąsiednich miejscowości. Odbywają się tu szkolenia, zebrania, z siłowni i bilardu korzystają uczniowie zlokalizowanej po sąsiedzku szkoły. Wszyscy liczą, że już niedługo jej uczniowie będę mogli korzystać także z sali gimnastycznej.
Za ofiarność i zaangażowanie
Obok budynku strażnicy znajduje się ściana ćwiczeń do wspinania po drabinie hakowej. Dzięki temu na Turniej Nadwiślański mogli przyjechać najlepsi zawodnicy z prawie całej Polski. Zawody Sportowo-Pożarnicze to zresztą jedna z mocnych stron jednostki. – Od 2007 r. do 2016 zawsze zajmowaliśmy pierwsze miejsca na zawodach miejsko-gminnych i powiatowych bijąc rekordy powiatu. Dwukrotnie reprezentowaliśmy powiat na zawodach wojewódzkich zajmując trzecie i piąte miejsce – przypomniał prezes Zdybel.
Spotkanie z okazji jubileuszu jednostki w Białej było także okazją do nagrodzenia wyróżniających się druhów. Złotymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa podczas niedzielnej uroczystości zostali odznaczeni druhowie: Michał Gumienik, Krzysztof Matysek, Andrzej Miś oraz Marian Grzegórski.
Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali druhowie:
Artur Daniel i Paweł Pituch.
Dyplomy gratulacyjne prezesa zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Lublinie z okazji 60-lecia powstania OSP w Białej otrzymali: OSP Biała, mieszkańcy Białej Pierwszej, mieszkańcy Białej Drugiej, parafia w. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim oraz druhowie: Henryk Dyguś, Edward
Pudło, Józef Miś oraz Józef Mucha.
r e k l a m a
Pamiętali o seniorach
Henryk Dyguś, Edward Pudło, Józef Miś oraz Józef Mucha zostali także uhonorowani Odznaką za Wysługę 60 lat działalności w OSP Biała.
– Żadne słowa nie oddadzą wdzięczności, jaką czujemy do strażaków ochotników – powiedział oddając odczucia wszystkich zgromadzonych poseł na Sejm RP Jerzy Bielecki, jednocześnie wiceprezes Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Janowie Lubelskim.