Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Zrzeczenie się zachowku

Data publikacji 15.09.2021r.

XChciałem zawrzeć z ojcem umowę o zrzeczenie się prawa do zachowku. Notariusz stwierdził, że taka umowa może dotyczyć tylko całego spadku. Czy to prawda? Co mogę zrobić, jeżeli notariusz odmówi sporządzenia takiej umowy?

YArtykuł 1048 Kodeksu cywilnego przewiduje, że spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Wśród prawników zdania na temat dopuszczalności zawarcia umowy zrzeczenia się prawa do zachowku są podzielone. Jednak Sąd Najwyższy w uchwale z 17 marca 2017 r. (sygn. akt: III CZP 110/16) uznał, że dopuszczalne jest zawarcie umowy zrzeczenia się prawa do zachowku na podstawie art. 1048 k.c.

Zgodnie z art. 81 Prawa o notariacie, notariusz odmawia dokonania czynności notarialnej sprzecznej z prawem. Osobę, której odmówiono dokonania czynności notarialnej, poucza się o prawie i trybie zaskarżenia odmowy. Osoba ta w terminie tygodnia od dnia odmowy dokonania czynności notarialnej może żądać na piśmie sporządzenia i doręczenia uzasadnienia odmowy. Notariusz sporządza uzasadnienie w terminie tygodnia.

W myśl art. 83 § 1 ww. ustawy, na odmowę dokonania czynności notarialnej zainteresowany może wnieść zażalenie do sądu okręgowego właściwego ze względu na siedzibę kancelarii notariusza. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem tego notariusza. Należy to zrobić w terminie tygodnia od dnia doręczenia uzasadnienia odmowy. Gdy zainteresowany nie zażądał w wyznaczonym terminie doręczenia uzasadnienia odmowy, termin biegnie od dnia, w którym dowiedział się on o odmowie. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a