Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Sklep spożywczy w części domu mieszkalnego

Data publikacji 20.09.2021r.

XProwadzę gospodarstwo rolne, a żona chciałaby mieć sklep. Musimy więc zmienić przeznaczenie części obiektu mieszkalnego na sklep z żywnością. Jaka jest procedura zmiany takiego przeznaczenia?

YArtykuł 71 Prawa budowlanego wskazuje, że przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń. Zmiana sposobu użytkowania wymaga zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej (najczęściej staroście, ale czasami do urzędu miasta na prawach powiatu). W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.

Do zgłoszenia trzeba dołączyć: m.in.: opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości i innych obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej i sąsiednich nieruchomościach, zwięzły opis techniczny wraz z danymi techniczno-użytkowymi. Wymagane jest także zaświadczenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta lub jego kopia o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).

Zgłoszenia należy dokonać przed zmianą sposobu użytkowania. Zmiana może nastąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji i nie później niż po upływie 2 lat od doręczenia zgłoszenia. Organ administracji architektoniczno-budowlanej wnosi sprzeciw, jeżeli zamierzona zmiana sposobu użytkowania:

wymaga wykonania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę,

narusza ustalenia obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i innych aktów prawa miejscowego albo decyzji o warunkach budowy i zagospodarowania terenu (jeśli nie ma miejscowego planu zagospodarowania),

może spowodować niedopuszczalne: zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia, pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków, pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych lub wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.

Obecnie wniosek o zmianę sposobu użytkowania budynku najlepiej wysłać w formie elektronicznej (portal e-Budownictwo). ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a