Wielu naszych Czytelników dopytuje, kiedy zostanie uruchomiony nabór wniosków z programu „Agroenergia” na: mikroinstalacje, pompy ciepła i towarzyszące magazyny energii, czyli część 1. programu. Z informacji nadesłanej „Tygodnikowi” przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, iż nabór wniosków na część 1. powinien ruszyć nie później niż 10 października br. Nabór dla rolników (osób fizycznych) będzie prowadzony wyłącznie przez wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (a nie NFOŚiGW). Za osobę fizyczną w tym programie uważa się właściciela lub dzierżawcę nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale 1–300 ha, i która co najmniej rok przed złożeniem wniosku prowadzi osobiście gospodarstwo rolne.
Uczulamy rolników chcących skorzystać z tego wsparcia, że dofinansowanie wypłacane jest w formie refundacji po zakończeniu inwestycji, ale przedsięwzięcie nie może być rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Przez rozpoczęcie przedsięwzięcia należy rozumieć zamówienie lub zakup urządzeń, a także zawarcie umowy na ich montaż lub zlecenie tego montażu w innej formie. Dofinansowanie jest realizowane w formie dotacji do 20% kosztów kwalifikowanych, do których zalicza się m.in. zakup i montaż:
instalacji fotowoltaicznych,
instalacji wiatrowych,
pomp ciepła,
instalacji hybrydowej, tj.: fotowoltaika wraz z pompą ciepła lub elektrownia wiatrowa wraz z pompą ciepła sprzężone w jeden układ.
Instalacje fotowoltaiczne, wiatrowe oraz pompy ciepła maja być o mocy większej niż 10 kW oraz nie większej niż 50 kW,
Instalacje muszą służyć zaspokajaniu własnych potrzeb energetycznych w miejscu prowadzenia działalności rolniczej. Za moc instalacji produkującej energię elektryczną należy przyjąć moc urządzeń wytwórczych przyłączonych do punktu poboru energii.
ms