Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Chcemy z niepełnosprawnym synem założyć spółdzielnię socjalną

Data publikacji 28.09.2021r.

XMój syn jest niepełnosprawny, ale chciałby pracować na część etatu. Na wsi trudno o pracę. Zastanawiamy się nad założeniem spółdzielni socjalnej. Jaka jest procedura w tym zakresie?

YZakładanie spółdzielni socjalnych, szczególnie na wsi, jest bardzo potrzebne. Artykuł 4 ustawy o spółdzielniach socjalnych określa, że spółdzielnię socjalną mogą założyć: osoby bezrobotne, osoby niepełnosprawne, osoby do 30. roku życia oraz po ukończeniu 50. roku życia (posiadające status osoby poszukującej pracy), osoby poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu lub niewykonujące innej pracy zarobkowej. Osoby te muszą posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.

Liczba założycieli spółdzielni socjalnej nie może być mniejsza niż trzy, jeżeli założycielami są osoby fizyczne, i dwa, jeżeli założycielami są osoby prawne. Natomiast spółdzielnia utworzona przez osoby fizyczne musi mieć nie mniej niż 5 członków, a przez osoby prawne – nie mniej niż 2 oraz nie więcej niż 50 członków.

W przypadku gdy założycielami spółdzielni socjalnej są 3 osoby fizyczne, taka spółdzielnia musi przyjąć w poczet członków oraz zatrudnić co najmniej 2 osoby spośród osób wymienionych powyżej. Powinna to zrobić w terminie 12 miesięcy od dnia wpisu spółdzielni do Krajowego Rejestru Sądowego.

Spółdzielnia socjalna nie uiszcza opłaty sądowej od wniosku o taki wpis, a także od wniosków o zmiany wpisu oraz nie uiszcza opłaty za ogłoszenie tych wpisów w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Po rozpoczęciu działalności spółdzielnia może starać się o dotacje.

Spółdzielnia socjalna może prowadzić działalność gospodarczą, społeczną i oświatowo-kulturalną na rzecz swoich członków, pracowników oraz ich środowiska lokalnego. Ma również prawo do prowadzenia działalności społecznie użytecznej w sferze zadań publicznych określonych w ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Dzięki temu spółdzielnia socjalna może stawać do przetargu o zorganizowanie posiłków dla szkół czy przedszkoli albo świadczenie usług dla osób niepełnosprawnych zleconych przez gminę.

Podczas tworzenia spółdzielni socjalnych warto skorzystać z bezpłatnej pomocy Stowarzyszenia na rzecz Spółdzielni Socjalnych z siedzibą w Poznaniu. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a