Tytuł doktora honoris causa to najwyższa godność akademicka. Ten tytuł został nadany prof. dr. Jimmy’emu Mazurkiewiczowi przez Senat Akademicki SGGW na wniosek Rady Dyscypliny Rolnictwo i Ogrodnictwo uchwałą z dnia 27 kwietnia 2020 r.
r e k l a m a
Przyjaciel Polski i rolników
Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości, wśród nich rodzina: żona Katarzyna Mazurkiewicz, syn James i córka Stefania oraz najbliżsi współpracownicy: Katarzyna Boczek, Jennifer Martinez, przedstawiciele Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych z prezesem Stanisławem Kacperczykiem na czele. Honorowymi gośćmi byli dr Patrick Stover, wicekanclerz i dziekan ds. rolnictwa i nauk przyrodniczych Uniwersytetu w Teksasie, dyrektor Texas A&M AgriLife Research wraz z małżonką dr Denise Stover. Obecni byli na uroczystości także byli rektorzy SGGW, wielu rektorów polskich uczelni. Otwierający uroczystość rektor SGGW prof. Michał Zasada przypomniał o tradycji Dni SGGW organizowanych w maju każdego roku dla upamiętnienia pierwszej po II wojnie światowej inauguracji roku akademickiego, która odbyła się w stolicy właśnie w SGGW i stała symbolem powrotu do normalnego życia.
– Dzisiejsza uroczystość to też swego rodzaju symbol – podkreślił rektor SGGW prof. Michał Zasada. – Znak, że po ponad roku walki z niewidocznym, ale bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem, możemy myśleć o powrocie do realiów, które pamiętamy sprzed wybuchu pandemii. Spotykamy się po ponad roku izolacji, zdalnej nauki i pracy, ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu. Po okresie wzmożonego lęku o zdrowie i życie swoje i najbliższych. Po okresie, w którym dominowała niepewność jutra i globalny brak stabilizacji. Tym symbolicznym powrotem do codziennych, uniwersyteckich zajęć niech będzie również powrót do doniosłej akademickiej tradycji, której dziś dajemy dowód wręczając dyplom doktora honoris causa SGGW prof. dr. Jimmy’emu Mazurkiewiczowi.
Wierny prawnuk ojczyzny
Laudację z okazji nadania tytułu doktora honoris causa SGGW prof. dr. Jimmy’emu. Mazurkiewiczowi wygłosił promotor prof. dr hab. Zdzisław Wyszyński.
– Jest dla mnie wielkim wyróżnieniem i zaszczytem pełnić funkcję promotora i wygłosić laudację na cześć pana profesora Jimmy’ego Mazurkiewicza – wybitnie aktywnego członka Polonii teksańskiej, osoby wyjątkowo zaangażowanej na rzecz wymiany zawodowej, naukowej i kulturalnej pomiędzy Teksasem a naszym krajem. Jego działania budują i scalają, tworzą perspektywy dla coraz szerszej współpracy tego środowiska z polskimi ośrodkami zarówno dzisiaj, jak i dla młodych przyszłych pokoleń, których świadomość polskich korzeni jest wzmacniana i budowana poprzez udział w przedsięwzięciach organizowanych przez profesora – powiedział prof. Zdzisław Wyszyński.
W swoim wystąpieniu doktor honoris causa prof. dr Jimmy Mazurkiewicz przedstawił historię narodzin w Teksasie programu badań i upowszechniania wiedzy z zakresu rolnictwa oraz opisał jego rozwój w Stanach Zjednoczonych. Program zapewnia przepływ wyników badań naukowych do praktyków rolnictwa. Odpowiada za kształcenie ustawiczne w obszarze rolnictwa, zarządzania środowiskiem, umiejętności życiowych młodzieży i dorosłych, kapitału ludzkiego i przywództwa, rozwoju społeczności i gospodarki, służąc jako kanał kształcenia ustawicznego dla społeczeństwa. Jak podkreślił Jimmy Mazurkiewicz – nasza branża potrzebuje liderów z pasją, którzy pomogą rozwijać zrozumienie potrzeb konsumentów, myśleć nieszablonowo i wpływać na niezliczoną liczbę klientów sektora rolno-spożywczego.
– Czuję się zaszczycony i dumny, że mogę przyjąć tytuł doktora honoris causa SGGW. Na zawsze zachowam z dumą i pokorą pamięć o tym dniu, pozwalając, aby służył jako świadectwo wartości relacji i wymiany informacji przyczyniających się do budowania lepszego świata poprzez działanie z zaangażowaniem i pasją. Jestem Polakiem, wiernym praprawnukiem ojczyzny. Polonia jest tylko jedna i pracując razem mamy silniejszy głos i szerszy zasięg. To jest kwintesencja mojej pasji – mówił Jimmy Mazurkiewicz.
r e k l a m a
Rozwija się współpraca Polska-Teksas
Tytuł doktora honoris causa to najwyższa godność akademicka, a dla mnie osobiście zaszczytem było poznać Jimmy’ego Mazurkiewicza wiele lat temu i spotykać się z nim wielokrotnie w Polsce i w Teksasie. Jimmy jest potomkiem polskich emigrantów w piątym pokoleniu. Jest przyrodnikiem, znawcą nauk o zwierzętach, wybitnym specjalistą z zakresu chowu i hodowli zwierząt, ekonomistą, doradcą rolnym, pedagogiem, organizatorem życia społeczno-gospodarczego, promotorem polskiej kultury.
Wielu Czytelników „Tygodnika Poradnika Rolniczego” zapewne pamięta zamieszczane na naszych łamach informacje o wymianie Młodych Rolników Polska-Teksas. Autorem koncepcji tej wymiany jest Stanisław Kacperczyk, prezes PZPRZ i zrodziła się ona na jednym z pierwszych spotkań z przebywającym w Polsce i mówiącym po polsku Teksańczykiem z USA. To był oczywiście Jimmy Mazurkiewicz, który razem ze Stanisławem Kacperczykiem i Katarzyną Boczek z CDR w Brwinowie, w wielkiej przyjaźni, od wielu lat i przy wsparciu sponsorów współorganizuje wymianę Młodych Rolników Polska-Teksas.
Trudno opowiedzieć o Jimmy’m Mazurkiewiczu wszystko na jednej stronie TPR. O jego osiągnięciach i pasjach można dowiedzieć się wiele ze strony SGGW i Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Jimmy jest bardzo aktywny także na portalach społecznościowych, gdzie promuje Polskę i Polaków i upowszechnia swoją wiedzę rolniczą.