Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ulga w podatku tylko w jednej gminie

Data publikacji 28.09.2021r.

XMoje gospodarstwo położone jest na terenie dwóch gmin. Zamontowałem panele fotowoltaiczne i złożyłem wnioski o przyznanie ulgi w podatku rolnym z tego tytułu w obu urzędach gminy. Okazało się, że ulgę mogę dostać tylko w jednej gminie – tej, w której znajdują się panele. Tymczasem większość moich gruntów leży na terenie drugiej gminy, w której odmówiono mi prawa do ulgi. Odwołałem się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ale podtrzymało decyzję wójta. Czy jest sens dalej się odwoływać i składać skargę do sądu administracyjnego?

YMa Pan, oczywiście, prawo do poddania kontroli sądu administracyjnego decyzji odmawiającej prawa do ulgi w podatku rolnym. W tym jednak przypadku nie wydaje się, aby mogła ona doprowadzić do zmiany niekorzystnej dla Pana decyzji. Artykuł 13 ust. 2 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym jest bowiem jednoznaczny i nie rodzi żadnych wątpliwości, które mogłyby być odmiennie zinterpretowane przez sąd. Zgodnie z tym przepisem ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja – w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych. Tak więc możliwość skorzystania z uprawnienia do ulgi w podatku jest ściśle powiązana z realizacją inwestycji na terenie danej gminy, w której podatnik jest zobowiązany do uiszczenia podatku.

Potwierdza to orzecznictwo, m.in. w wyroku z 6 lipca 2007 r. (sygn. akt: I SA/Lu 323/07) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie stwierdził, że przepis art. 13 ust.  2 ustawy o podatku rolnym nie pozostawia wątpliwości, iż ulga inwestycyjna może być zastosowana tylko do należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja. Aby można było z niej skorzystać, inwestycja musi być zrealizowana na terenie gminy, w której są położone grunty rolne.

Sąd podkreślił w tym wyroku, że w orzecznictwie zarówno Sądu Najwyższego, jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także w piśmiennictwie ukształtowany jest pogląd, w myśl którego przepisy prawa podatkowego należy wykładać ściśle i zgodnie z ich dosłownym brzmieniem. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a