XJakie są zasady wydziedziczenia dziecka w testamencie?
YWedług art. 1008 k.c., spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych zachowku, czyli inaczej wydziedziczyć ich, jeżeli uprawniony do zachowku:
wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego,
dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci,
uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.
Artykuł 1009 k.c. wskazuje, że przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu. Kodeks cywilny określa także, że spadkodawca nie może wydziedziczyć uprawnionego do zachowku, jeżeli mu przebaczył. Według art. 1011 k.c. zstępni wydziedziczonego zstępnego są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę.
Sąd Okręgowy w Poznaniu w orzeczeniu z 3 czerwca 2016 r. (sygn. akt: II Ca 1654/15) orzekł, że w sprawie o stwierdzeniu nabycia spadku wydziedziczonego traktuje się tak, jakby nie dożył jego otwarcia.
Wydziedziczenie powoduje, że wydziedziczony nie tylko traci uprawnienie do żądania określonej sumy pieniężnej z tytułu zachowku, lecz także przymiot spadkobiercy. Do dziedziczenia zostają powołani jego zstępni. ●